Stromy

Zanoväť

cytisusZanoväte sú opadavé i vždyzelené nižšie kry, polokry i malé stromy s metlinatými konárikmi.

Listy sú trojpočetné, vzácnejšie jednoduché, často drobné a zakrpatené. V ich pazuchách, pri niektorých druhoch v koncových strapcoch alebo hlávkach, sú žlté, zriedkavo purpurové alebo biele medonosné kvety. Kvitnú v máji až júni. Plodom je plochý struk.

Asi päťdesiat druhov rastie v strednej, západnej i južnej Európe, oblasti Stredozemného mora, v Afrike a na Kanárskych ostrovoch. Vyžaduje ľahké, priepustné a suchšie pôdy bez vápnika a slnečné stanovište. Odporúča sa sadenice vysádzať s koreňovým balom, čo je pri niektorých druhoch podmienkou ujatia v novom prostredí. Vysádzame ich do skalky, vresovísk, trvalkových záhonov a pred ihličnany. V našich podmienkach sú teplomilné druhy a vyšľachtené odrody málo odolné, v tuhých zimách namŕzajú. Mnohé z nich sa pestujú aj v nádobách, tvarujú sa a prirýchľujú ako črepníkové kvetiny.

Zanoväť rozložená (Cytisus decumbens) – zakrpatený, poliehavý ker vysoký iba dvadsať centimetrov, široký asi jeden meter. Konáriky sú hranaté, kvety zlatožlté v máji a júni.

Zanoväť skorá (Cytisus praecox) – je kríženec. Vytvára husté, rozkonárené kry vysoké až dva metre. Kvety sú bledožlté, voňavé, rozmiestnené pozdĺž celých výhonkov. V období kvitnutia, často už v apríli a máji, je veľmi krásna. Vyžaduje teplé, chránené a slnečné stanovište a na zimu ľahkú prikrývku. Má viac odrôd, niektoré sa pestujú aj v nádobách. „Albus“ je slabšieho vzrastu, s bielymi kvetmi a mierne previsnutými konárikmi. „Algold“ má kvety žlté, pri odkvitaní trocha svetlejšie. „Hollandia“ je odroda s purpurovočervenými kvetmi a krémovobielym lemom. „Zeelandia“ má kvety biele, zospodu ružovkasté.

Zanoväť purpurová (Cytisus purpureus) — poliehavý ker, vysoký asi päťdesiat centimetrov. Purpurové kvety rozkvitajú na jednoročných konárikoch v máji až júni. Má niekoľko odrôd s bielymi, ružovými a tmavopurpurovými kvetmi.

 Zanoväť černejúca (Cytisus nigricans) – vzpriamený, jeden až dva metre vysoký ker, rastúci aj u nás. Má žlté kvety v úzkych strapcoch dlhých desať až tridsať centimetrov. Pri odkvitaní kvety černejú. Kvitne v júni až auguste. Slúži ako podpník na vrúbľovanie slaborastúcich odrôd.

Prútnatec metlovitý (Sarothamnus scoparius) – často sa zaraďuje medzi zanoväte, i keď z botanického hľadiska tvorí už samostatný rod. Má prútovité, hranaté, sýtozelné konáriky, listy trojpočetné aj jednoduché. Zlatožlté kvety sú široké až dva centimetre, kvitne v máji a júni. Vo voľnej prírode rastie aj u nás, ale v tuhej zime namŕza. Ušľachtilé odrody s krásnymi, veľkými a často viacfarebnými kvetmi sú prevažne krížence tohto druhu. Takmer všetky sú v našich klimatických podmienkach málo otužilé, preto spodné časti treba na zimu zakrývať. Pestujú sa najmä: „Andreanus Splendens“ s kvetmi zlatožltej a červenej farby. „Burkwoody“ kompaktnejšieho vzrastu s karmínovými a hnedočervenými kvetmi so žltým lemom, „Butterfly“ má kvety v kombinácii žltej a hnedej farby. „Dragonfly“ má zakrpatený vzrast, kvety tmavožlté s hnedými krídlami. „Golden Sunlight“ rastie pomalšie, má veľké slvetložlté kvety a „Goldenfinch“ je nízky, husto olistený ker s červenožltými kvetmi. „Lady Moore“ má kvety žltočervené s hnedým stredom. „La Coquette“ je bujnejší ker s kvetmi žlto-oranžovými s hnedými pásikmi. „Palette“ má kvety žltočervené, „Red Favorite“ karmínovočervené.

Z ostatných druhov sa pestujú ešte zanoväť kewská – poliehavá s bielymi kvetmi, zanoväť mont pelierska – vždyzelená, chúlostivá, so žltými kvetmi, zanoväť mnohokvetá a iné.

Rozmnožovanie

Zanoväte rozmnožujeme semenami, odrezkami a vrúbľovaním. Semená pred vysiatím namočíme do vody. Tvrdšie a staršie osivo ponoríme na niekoľko sekúnd do vriacej vody a necháme ešte jeden deň vo vode. Nízke a plazivé druhy možno rozmnožovať aj potápaním, letnými i drevitými odrezkami dlhými asi päť centimetrov. Upravené odrezky – najlepšie s pätkou staršieho dreva, zakoreňujú v čistom piesku alebo perlite pod sklom. Slabo rastúce odrody vrúbľujeme v marci a apríli na semenáče druhov alebo na zanoväť černejúcu, bujnejšie na štedrec ovisnutý. Vrúbľujeme v ruke na koreňový kŕčok do rázštepu alebo na koziu nôžku. Vrúble berieme z dvojročného dreva, rany nezatierame.

Stromčekové tvary

Vypestujeme tak, že odrody vrúbľujeme na štedrec vo výške stodvadsať až stoštyridsať centimetrov, prípadne nižšie. Na vrúbľovanie je vhodná najmä zanoväť purpurová a jej odrody. Mladé kríčky a stromčeky v prvých rokoch tvarujeme a zaštipujeme do žiadaného tvaru počas vegetácie. Staršie rastliny druhov kvitnúcich v apríli až júni režeme hneď po odkvitnutí, na jar odstraňujeme len suché a poškodené konáriky. Neskôr kvitnúce kry – júl až august – režeme skoro na jar. Nesmieme však rezať do starého dreva. Pri pestovaní zanoväte musíme rešpektovať, že neznáša mokrú pôdu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share