Stromy

Biela zlatovka či abéliovec?

abeliophyllum distichum abéliovecAk ste niekde zahliadli zlatovku s bielymi kvetmi, nemyslite si, že ste zle videli. Určite to však nebola zlatovka, ale abéliovec.

Tieto rastliny sú príbuzné, patria do čeľade olivovitých. Majú veľmi podobný tvar kvetov, ktoré sa líšia farbou. Kým zlatovka (Forsythia), známejšia pod názvom zlatý dážď, má kvety iba žltej farby rôznej sýtosti, kvety abéliovca sú biele, prípadne ružovkasté. Vyrastajú v malých strapcoch z pazúch listov.

Ohrozená rastlina

Abéliovec dvojradový (Abeliophyllum distichum) pochádza z Kórey, kde rastie na otvorených svahoch hôr a je to jediný zástupca rodu. Patrí medzi vážne ohrozené druhy, lebo ho využívajú ako liečivú rastlinu, podobne ako hamamel, a obchodujú s ním na čiernom trhu.

Vytvára voľné rozložité kry vysoké jeden a pol až dva metre. Vajcovité protistojné listy sú na koncoch zašpicatené a na rastline sa objavujú až po kvetoch. Majú tmavozelenú farbu, sú matné, na oboch stranách majú jemné chĺpky a na jeseň sa vyfarbujú do purpurova. Hviezdovité kvety, ktoré príjemne voňajú, sa otvárajú na konci zimy alebo skoro na jar, skôr ako rozkvitá zlatovka. Sú asi 1,5 cm široké a skladajú sa zo štyroch lístkov bielej farby s purpurovými stopkami a kalichmi. Tyčinky majú žltú farbu. V auguste na abéliovci dozrievajú plody, asi 2,5 cm široké okrídlené nažky.

Správne pestovanie

V našich záhradách je táto drevina skôr rarita napriek tomu, že u nás dokáže prezimovať. Uvádza sa, že znesie mrazy do -30 °C. Ak sa Vám ju podarí získať, vysaďte ju na slnečné miesto chránené pred vetrom, napríklad k južnej stene. Napriek tomu sa môže stať, že puky sa tvoria na minuloročnom dreve, preto ker treba po odkvitnutí zrezať približne o tretinu. Na substrát nie je náročná, no najlepšie sa jej bude dariť v mierne kyslej a výživnej pôde a na slnečnom stanovišti. Dôležitý je aj dostatok vlahy, no premokrenie neznáša.

Rozmnožovanie a výsadba

Rozmnožiť si ju môžete zelenými alebo polovyzretými odrezkami v lete, ale dá sa rozmnožiť aj potápaním. Vysádzajte ju ako zaujímavú elegantnú solitéru alebo do malej skupinky s inými, na jar kvitnúcimi krami. Výborne sa hodí napríklad ku kaline bodnanskej (Viburnum bodnantense) alebo k zlatovke.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share