Okrasné Čerešne
Čerešne botanicky patria do veľkého rodu Prunus, ktorý zahrňuje približne dvesto druhov. Okrem ovocných sem patrí aj široký sortiment okrasných druhov, krížencov a kultúrnych foriem. Keďže mnohé kvitnú skoro na jar, považujú sa za zvestovateľky prebúdzajúcej sa prírody.
Pestrý sortiment
Každoročne sa rozširuje o nové, predovšetkým japonské odrody, ktoré máme často problém správne zaradiť a pomenovať. Pestujeme ich pre voňavé súkvetia kvetov bielej, ružovej a červenej farby usporiadané do zväzkov. Majú vajcovité, zašpicatené a po okrajoch ostro pílkovité listy. Vyhovujú im slnečné a teplé polohy, pričom na úkor bohatosti kvetov znášajú aj mierny polotieň. Darí sa im na ľahších piesočnatých a piesočato-hlinitých pôdach. Nevyhovujúce sú ťažké ílovité pôdy. Uplatnenie nachádzajú najmä na voľných záhradných plochách ako solitéry v trávnikoch. Vytvárajú mohutné kolovité korene, pod korunou ktorých môžeme sadiť pôdopokryvné dreviny, napríklad ihličnany, vždyzelené nízke kríky alebo kvety. Najlepšie vynikajú v popredí tmavých skupín stromov, ale vhodné sú aj do riedkych skupín drevín s jemnou textúrou.
Sakura ozdobná a jej odrody
Tento japonský druh, ktorý je známy aj pod názvom čerešňa pílkatá (Cerasus serrulata), začína kvitnúť koncom apríla bielymi alebo ružovými kvetmi na dlhých stopkách. Medzi jej najzaujímavejšie odrody patria:
„Amanogawa“ – pekná solitéra, vhodná do menších a užších priestorov, ktorá dobre vyniká pred tmavými stenami a ihličnanmi. Kvitne svetloružovými poloplnými kvetmi.
„Asano“ – nízky strom s typickou lievikovitou a husto rozkonárenou korunou. Veľké a plné kvety v odtieni ružovej farby relatívne dlho kvitnú. Najviac sa hodí ako solitér do trávnikov v blízkosti chodníkov.
„Fugenso“ – pomaly rastúca odroda so širokou plochou korunou. Svoje uplatnenie nachádza nad lavičkami, v trávniku alebo na spevnených plochách. Má bohato kvitnúce ružové kvety usporiadané v dlhých, previsnutých strapcoch.
„Gioiko“ – nízky strom s trojfarebnými kvetmi, od bielej až po zelenkastú s vínovočervenými korunnými lístkami. Je to atraktívna solitéra do voľného priestranstva v blízkosti chodníkov a odpočívadiel.
„Hisakura“ – najznámejšia sakura so širokou až takmer guľovitou korunou. Zakvitá jednoduchými ružovkastými kvetmi, ktoré sú usporiadané vo zväzkoch po dvoch až štyroch. Vyniká vo voľnom trávniku, ale aj v poraste pôdopokryvných drevín, prípadne ako alejový strom.
„Kanzan“ – u nás najčastejšie pestovaná odroda japonských čerešní. Spočiatku má vázovitý tvar, neskôr sú konáre rozložitejšie a oblúkovito klenuté.
„Kiku-shidare-sakura“ – nižší strom smútočnej formy s prevísajúcimi konármi a tmavoružovými plnými kvetmi, ktorý sa u nás často predáva pod menom „Shidare-sakura“. Pestujeme ho ako solitéru, ktorú môžeme vysadiť aj do predných partií stromových skupín.
„Shirotae“ – má vodorovne rozložené a oblúkovito prevísajúce konáriky. Bielymi kvetmi zdobí oddychové a stolovacie priestory.
Prunus subhirtella
Je často používaným druhom okrasných čerešní. Má pravidelnú vajcovitú až kužeľovitú korunu, ktorá sa na jar obalí do svetloružového odevu z drobných kvetov usporiadaných do zväzkov po dvoch až piatich. V okrasnej výsadbe sa vyskytujú odrody:
„Autumnalis“ – široko rozkonárená nižšia odroda vhodná do menších záhrad. Má hrubo pílkovité listy a čiastočne plné biele kvety so svetloružovým nádychom. Ide o výnimku, pretože kvitnú od jesene až do jari.
„Pendula“ – strom s prevísajúcimi tenkými konármi, ktorý prináša bohaté svetloružové kvety už veľmi skoro na jar. Známa je aj jej červenokvetá forma. Vhodný strom na pritienenie detských pieskovísk, lavičiek a odpočívadiel.
Menej známe čerešne
Zo sortimentu okrasných čerešní vhodných do rodinných záhrad vyberáme nasledovné:
Prunus incisa
– hustý vysoký ker s guľovitou korunou. Jeho listy sú elipsovité, dvakrát pílkovité, často až laločnaté, na vrchnej strane trochu chlpaté. Drobné biele kvety sú usporiadané vo zväzkoch po dvoch až troch kusoch. Tento nenáročný druh na pôdu a výživu odporúčame na suché až kamenisté miesta.
Prunus niponica
– podobný druh ako predchádzajúci. V apríli až máji kvitne drobnými kvetmi na krátkej stopke, vo zväzkoch pod dvoch až štyroch.
Prunus yedoense
– má široko rozloženú korunu, preto ju odporúčame do väčších voľných priestranstiev a alejí. Stredne veľké kvety, ktoré rozkvitajú na jar, sú spočiatku ružové, neskôr ostanú biele.