Očarujúco sladký jazmín
Omamná vôňa jazmínov počas letných nocí už oddávna inšpirovala básnikov. Pre túto očarujúcu vôňu sa ich okvetné lístky aj dnes využívajú ako jedna zo zložiek parfumov.
Jazmíny sú popínavé rastliny, pochádzajúce zo subtropických krajín alebo krajín mierneho pásma. Patria do čeľade olivovité (Oleaceae). Do rodu Jasminum patrí vyše dvadsať druhov. Z tých najznámejších je to napríklad jazmín lekársky (Jasminum officinale) popínavá rastlina, bežne vždyzelená, v chladnejších oblastiach alebo počas studenej zimy však môže stratiť časť alebo všetky listy. V záhradách sa pestuje v tvare kra, pričom sa zastriháva na požadovanú výšku. Listy má perovito zložené z piatich až siedmich lístočkov, ktorých veľkosť sa pohybuje v rozpätí jeden a pol až štyri a pol centimetra. Odrody „Affine“ alebo „Grandiflorum“ majú veľké široké kvety s ružovkastým nádychom.
Jazmín v záhrade
Jazmín nahý (Jasminum nudiflorum) je ker so svetložltými kvetmi, ktoré najlepšie vyniknú vtedy, ak rastie pri pergole alebo plote. Vtedy oblúkovité stonky pôvabne klesajú k zemi. Pri voľnom raste dosiahne výšku približne dvoch metrov, po upevnení k tenkej opore až štyri a pol metra. Zložené listy sa skladajú z troch lesklých tmavozelených lístkov, ktoré majú dĺžku dva a pol centimetra. Kvety, ktoré kvitnú skoro na jar, sa objavujú jednotlivo, sú široké dva a pol centimetra a majú päť až šesť oválnych okvetných lístkov. Obom druhom vyhovuje dobre priepustná záhradná zemina. Ak sa pestujú ako popínavé rastliny, vysádzajú sa na vzdialenosť stoosemdesiat až dvestoštyridsať centimetrov. Po odkvitnutí jazmín nahý hlbšie zostriháme, pretože kvety sa na budúci rok objavia na prírastkoch, ktoré sa vytvorili počas leta. Jazmínu lekárskemu po odkvitnutí preriedime výhonky, zostávajúce však neskracujeme.
Jazmín v byte
Ak si chceme spríjemniť chvíle strávené v interiéri nášho bytu sladkou vôňou jazmínu, mali by sme si zaobstarať Jasminum polyanthum. Táto popínavá rastlina pochádza z Číny, kde dorastá až do výšky šesť metrov. V našich podmienkach ho pestujeme vyviazaný k opore do výšky približne tridsať až štyridsať centimetrov. V interiéri potrebuje aspoň štyri hodiny priameho slnečného žiarenia denne alebo štrnásť až šestnásť hodín intenzívneho umelého osvetlenia. Z tohto dôvodu je vhodnejšie, ak ho pestujeme v skleníku a v čase kvitnutia ho prenesieme do bytu.
V zime vyžaduje nižšie teploty okolo 10 až 12 °C, aby nedochádzalo k nadmernému vysychaniu listov. Neznáša ani suchý vzduch miestností s ústredným kúrením. V tomto období je tiež potrebné obmedziť zálievku – približne raz za päť dní. V čase kvitnutia január až marec , vytvára súkvetia úzkych kvetov trúbkovitého tvaru, ktorých veľkosť je asi dva centimetre a majú bielo-ružovú farbu. Po odkvitnutí je vhodné jazmín zrezať a presadiť. V závislosti od veľkosti rastliny zrezávame hlavné výhonky o dvadsať až tridsať centimetrov a neskôr zaštipujeme rastové vrcholy, aby rastlina nadobudla hustejší tvar.
V lete je potrebné zvýšiť zálievku, zabezpečiť vhodné slnečné a dobre vetrateľné miesto, aby sa podporilo vyzrievanie výhonkov, a tým aj dobrá násada kvetov v budúcom roku. Z tohto dôvodu je vhodné umiestniť ho von na slnečné stanovište. Jazmíny sa dobre rozmnožujú vrcholovými stonkovými odrezkami, ktoré sme získali pri jarnom zrezávaní. Po ich zakorenení vo vode ich môžeme vysadiť do primerane veľkého črepníka.
Jazmín sambakový
(Jasminum sambac) tiež môže skrášliť náš príbytok. Kvitne od skorej jari až do neskorej jesene. Kvety majú tvar podobný kvetu ruže s veľkosťou dva a pol centimetra. Na začiatku sa podobajú bielym kvetom gardénie, neskôr blednú a získavajú ružovkastý nádych. Odroda „Maid of Orleans“ má polopné kvety a odroda „Grand Duke of Tuscany“ je plnokvetá.
Okrem týchto druhov existuje ešte veľké množstvo u nás menej známych druhov, napríklad Jasminum humile, J. mesneyi, J. floridum, J. nitidum, medzi ne môžeme zaradiť aj rastliny, ktorých ľudové názvy pozostávajú zo slova jazmín, ako jazmín chilský (Mandevilla splandens), jazmín madagaskarský (Stephanotis floribunda), jazmín ázijský (Trachelospermum asiaticum), jazmín konfederačný (T. jasminoides), jazmín kvitnúci v noci (Cestrum nocturnum), skalný jazmín (Androsace sarmentosa) a iné. Už táto pestrá paleta je dôkazom toho, že jazmín bol a naďalej aj ostane sladkým opojením našich záhrad a bytov.