Stromy

Ibištek čínsky – exotická izbová rastlina

hibiscus_chinensisTakmer v každej domácnosti pestujú alebo pestovali prastarú okrasnú rastlinu – ibištek čínsky. Najčastejšie ju poznáme pod názvom čínska ruža. K ruži má však ďaleko.

Ibištek pochádza zo subtropickej juhovýchodnej Ázie a je to vždyzelená drevina s lesklými vajcovitými listami, dorastajúca do výšky päť až šesť metrov. Známych je okolo dvesto druhov. Do našich bytov si našiel cestu ibištek čínsky, ker dorastajúci do dvoch metrov, preto ho treba pravidelne zrezávať. Kvet s priemerom desať centimetrov má zaujímavú stavbu, ktorá sa v prírode často nevyskytuje. Uprostred sa týči trubička, na ktorej sú orgány obidvoch pohlaví – samčie peľnice a samičie čnelky s bliznami. Pri správnom pestovaní kvitne výraznými plnými alebo jednoduchými kvetmi červenej, ružovej, oranžovej alebo žltej farby. Existuje dokonca aj vzácna odroda „Casa Blanca“ s bielymi kvetmi, ktorá sa však bežne nedá kúpiť.

Správne pestovanie

Ibišteky sú vyslovene svetlomilné rastliny, preto im treba dopriať v byte slnečné miesto. Dostatok svetla je pre úspešné pestovanie základom. Iba počas slnečnej páľavy rastlinu mierne pritienime a izbu častejšie vetráme. Tepelné optimum je v lete 20 – 22 °C, v zime znesie skôr nižšiu teplotu, pričom kritickou je 10 °C! Pri prezimovaní rastlina nazbiera sily a potom na jar krajšie zakvitne. Treba ju však na jar presadiť do čerstvej zeminy, väčšieho črepníka a začať postupne zalievať a privykať na izbovú teplotu. A samozrejme, aspoň každých 10 – 14 dní prihnojiť. V letnom období mu prospeje pobyt na balkóne, terase alebo v záhrade. V letných horúčavách, keď je nízka vzdušná vlhkosť, odporúčame častejšie ho rosiť. V priebehu vegetácie treba ibištek polievať pravidelne a výdatne, ale s prestávkami, keď zemina mierne vyschne. Voda však nesmie v miske pod črepníkom či nádobou stáť! Na druhej strane, keby zemina celkom vyschla, listy začnú žltnúť a spolu s pukmi opadávať. Staršie rastliny treba každý rok na jar presadiť do väčšej nádoby. Veľké kríčkovité ibišteky sadíme do drevených nádob, súdkov. Zemina by mala byť dobre priepustná a s dostatkom humusu. Starším rastlinám sa však neodporúča zemina s obsahom rašeliny. Radšej použijeme bežnú zeminu na kvetiny s vyšším podielom hliny. Ak máme malý byt a ibišteku sa darí tak, že sa mohutne rozrástol a je z neho pekný ker, treba ho zrezať. Po reze, ktorý znáša veľmi dobre, viac zakvitne. Stratu odrezanej organickej hmoty však treba nahradiť stálym prísunom živín. V lete ho aspoň raz do týždňa prihnojujeme roztokom organického alebo minerálneho hnojiva. Rezom ho tvarujeme podľa potreby – či už do tvaru kríčka alebo stromčeka.

Rozmnožovanie

Je jednoduché – odrezkami, najlepšie v máji, pri skracovaní vrcholových výhonkov. Narežeme osem až desať centimetrov dlhé odrezky a dáme ich zakoreniť do nádoby s vodou, alebo ich vysadíme do misky s vlhkým pieskom a prikryjeme pohárom. Môžeme ich dať zakoreniť aj do zeminy v črepníku – zasadíme dva až tri odrezky spolu a črepník prikryjeme igelitovým vrecúškom. Pri izbovej teplote odrezky zakorenia do dvoch až štyroch týždňov. Potom ich presadíme do substrátu z jedného dielu rašeliny, jedného dielu kompostu, dvoch dielov listovky a jedného dielu piesku. Začiatkom leta, keď povyrastú, ich aspoň dva až trikrát zrežeme. Vytvoria sa tak košaté kríčkovité tvary. Mladé rastlinky môžeme dať na slnko až po druhom presadení.

Škodce

Drobnými škodcami ibišteka čínskeho sú roztoče, ktoré sa vyskytujú na spodnej strane listov najmä vtedy, keď ho pestujeme vo veľmi suchom prostredí. Na listoch sa objavia škvrny a listy začnú vädnúť. Vrcholky výhonkov a puky zasa môžu napadnúť vošky a nepekne ich zdeformovať. Pomôže sprchovanie vlažnou vodou.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share