Stromy

Netypický ihličnan

araucaria araucana araukaria andskaAraukária andská je vždyzelený ihličnan exotického vzhľadu. Takto nejako asi vyzerali praveké rastliny, ktoré rástli na Zemi pred miliónmi rokov. S trochou trpezlivosti ho však môžete pokojne pestovať aj vo svojej záhrade.

Keďže tieto dreviny odolávajú mrazom do – 15 °C, čoraz častejšie sa aj v našich klimatických podmienkach pestujú ako zaujímavé okrasné dreviny. Ani v najteplejších oblastiach ich však nevysádzajte ako solitéry na voľné priestranstvo, ale vyberte pre ne stanovište chránené pred vetrom, najlepšie v polotieni. Obmedzia sa tak výkyvy teplôt v zimnom období, ktoré ťažko znášajú najmä mladé rastliny do desiatich rokov. Z rovnakého dôvodu sa neodporúča výsadba priamo pri južnej stene, lebo araukárie väčšmi utrpia prudkými zmenami teplôt ako silnými mrazmi. Preto ak nechcete o mladé rastliny prísť, v prvých rokoch ich na zimu zabaľte do jutoviny a pôdu nad koreňmi zasypte hrubšou vrstvou listov. Ďalšia možnosť je pestovať ich v nádobách a v zimných mesiacoch umiestniť v chránených priestoroch. Do voľnej pôdy ich vysaďte, keď dosiahnu výšku okolo jeden a pol metra.

Nepodceňujte výsadbu

Vykopte dostatočne veľkú jamu a nasypte do nej priepustnú kyslú pôdu bohatú na živiny a premiešajte ju s pieskom. Ak máte v záhrade ťažkú pôdu, nasypte na dno jamy drenážnu vrstvu z hrubšieho štrku. Na vápenatých a ťažkých pôdach trpia chlorózou, žltnutím ihlíc. Počas vegetácie araukárie dostatočne zalievajte, pôda by nikdy nemala úplne vyschnúť, ale nesmie byť ani trvalo premokrená. Počas vegetácie ich môžete prihnojiť hnojivom na ihličnany.

Araukária do izby

Ak sa obávate, že by vám araukária andská nemusela prežiť zimu, alebo ak nemáte záhradu, môžete pestovať araukáriu štíhlu (Araucaria heterophylla), ktorá je jedným z dvadsiatich druhov rodu araukárií. U nás ju poznáme ako izbovú rastlinu dorastajúcu do výšky asi dvoch metrov. Vo svojej domovine, na ostrovoch severne od Nového Zélandu, je to strom vysoký až šesťdesiat metrov.

Uprednostňuje chladnejšiu a svetlejšiu miestnosť, v ktorej by v zimných mesiacoch mala byť teplota len v rozmedzí 3 až 10 °C. V lete ju môžete vyložiť na balkón, ale nie na priame slnko. V letných mesiacoch jej prospieva aj pravidelné rosenie, prípadne teplý dážď. Potrebuje dostatok svetla, lebo na tmavšom mieste rastie pomalšie.

Substrát vyžaduje ľahší, dobre priepustný. Udržujte ho mierne vlhký, v zime suchší. Nesmie úplne vyschnúť, ale nemal by byť ani premokrený. Araukária nemá rada presádzanie, preto staršie rastliny stačí presadiť raz za päť rokov. Najvhodnejšie obdobie je jar, skôr ako rastlina začne pučať. Niekoľko týždňov po presadení ju nemusíte prihnojovať, neskôr použite hnojivo, ktoré neobsahuje vápno, lebo rastlina ho neznáša.

Vizitka rastliny

V domovine araukária andská (Araucaria araucana) dorastá až do výšky 40 metrov a dožíva sa aj tisíc rokov. Má vodorovné konáre, ktoré sú pokryté tuhými zelenými šupinovitými listami vajcovito-kopijovitého tvaru, ktoré sa husto prekrývajú. Môžu byť až päť centimetrov dlhé, z oboch strán sú lesklé a na koncoch pichľavé. Je to typická dvojdomá drevina, to znamená, že stromy sú buď samčie, alebo samičie. Šišky na samičích stromoch rastú jednotlivo alebo v skupinách, sú žltohnedé a vzpriamené, 7 až 15 cm dlhé a 5 cm široké. Samičie šišky sú tmavohnedé a tvarom a veľkosťou pripomínajú kokosový orech. Dozrievajú dva až tri roky, potom sa rozpadávajú na strome. Medzi zdrevnatenými šupinami sa nachádzajú veľké semená trojuholníkovitého tvaru, ktoré sú hnedé až oranžové.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share