Prečo nezmrznú?

Kvety hamamelu sú neobyčajne odolné. Odolávajú mrazu, snehu aj studenému zimnému vetru. Dokonca ani počas mrazivých nocí ich netreba prikrývať ochrannou textíliou. Keď začne mrznúť, korunné lupienky sa stočia dovnútra kvetu. Keď mráz pominie a oteplí sa, znova sa rozvinú. Tým sa chránia pred zmrznutím, a zároveň sa tak predlžuje aj obdobie ich kvitnutia.

Ako sa k nám dostali

Kráľom spomedzi všetkých hamamelov je hamamel mäkký (Hamamelis mollis), ktorý bol dovezený z Číny iba pred sto rokmi. Jeho zlatožlté kvety sú o čosi menšie, ako majú novšie odrody, ale jeho korenistú vôňu zacítime skôr, ako zistíme, odkiaľ rozvoniava. V minulosti bol použitý na vypestovanie nových odrôd, známych pod spoločným druhovým názvom Hamamelis x intermedia. Svoje miesto si však tento základný druh dokáže udržať aj v súčasnom okrasnom záhradníctve.

Farebnosť bizarných kvetov

Najznámejším hybridom je Hamamelis x intermedia ‘Pallida’, vypestovaný vo veľkej Británii pred 60 rokmi. V januári obsýpa konáre veľkými sírovožltými kvetmi. V plnom kvete vyzerá aj pod zamračenou oblohou, ako keby celý strom svietil. Kvety majú sladkastú omamnú vôňu. Z tmavých farebných druhov je obľúbený Hamamelis x intermedia ‘Diane’, ktorý má intenzívne červené kvety. Tie sú síce menšie a na konároch v redšom rozostupe, ako má odroda ‘Palida’, ale žiarivosť kvetov túto nevýhodu kompenzuje. Medenooranžové kvety má odroda Hamamelis x intermedia ‘Jelena’. Obe odrody nevynikajú vôňou.

Spomedzi tridsiatich odrôd sú iba dve, ktoré sa od ostatných líšia veľkosťou vzrastu. Napríklad hamamel jarný (Hamamelis vernalis) má veľmi male kvety a sklony na tvorbu výmladkov, čo môže byť problem najmä v malých záhradách. Hamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) nie je tiež vhodný do záhrady, lebo kvitne skoro, kvety sú nevýrazné a prekryté jesenným lístím. Využitie má najmä v kozmetike, lebo urýchľuje hojenie rán.

Kedy rozkvitajú

Hamamel mäkký často kvitne ako prvý už koncom decembra. Odroda ‘Advent’, ako už názov naznačuje, kvitne už pred Vianocami. Neskoršie kvitnúce odrody začínajú kvitnúť obyčajne až koncom februára alebo začiatkom marca. Obdobie kvitnutia sa však môže mrazivým počasím posunúť. Všeobecným pravidlom je, že žlté odrody majú najkrajšiu vôňu. Rozdiel medzi žltými kvetmi rôznych odrôd je v podstate zanedbateľný.

Ako ich pestovať

Hamamely dorastajú do výšky štyroch metrov a rovnaký rozmer dosahujú aj do šírky. Hoci zo začiatku rastú pomaly, dostatočne veľký priestor je pre ne dôležitý. Výber miesta výsadby by sme mali preto dobre zvážiť. Ker väčšinou nerežeme, lebo prípadným rezom by sme mohli porušiť prírodný vzhľad dreviny. Hamamely pri pestovaní uprednostňujú neutrálnu až mierne kyslú pôdu a slnečné stanovište. V polotieni sa môže stať, že budú menej kvitnúť. Čím je hamamel starší, tým je krajší a elegantnejší.

Dobrý tip

Farebnú žiaru kvetov hamamelu zvýrazníme, ak ho vysadíme pred vždyzelené tmavozelené dreviny.