Stromy

Azalka (Rhododendron simsii)

Rhododendron simsii Je to rastlina mnohých farieb a tvarov. Pri jej kúpe musíte dať pozor, aby ste si vybrali exemplár, ktorý má veľa pukov, z ktorých aspoň u polovice vidíte farbu a sú mierne rozkvitnuté. Môžete sa, v závislosti od teploty, v priebehu 3-8 týždňov tešiť na kvety. Koreňové baly musia byť vlhké a listy by mali mať sviežu zelenú farbu. Sezóna pre azalky (čas predaja) je od septembra do apríla, teda všetky mesiace s písmenom „r“. Ak ju máte na mierne teplom a svetlom mieste (10-17 °C), kvitne zaručene maximálny čas a puky neopadávajú. Najväčší nepriateľ pukov je teplé stanovište. V spojení s nízkou vlhkosťou vzduchu uschýnajú rozkvitnuté puky. Bohužiaľ, poškodenie rastliny zistíte až vtedy, keď je už neskoro a puky opadávajú. Potom zostáva nádej, že zakvitnú až v ďalšom roku. V lete im vyberte polotieň vonku, črepníky pokiaľ možno zahrabte do zeme, prípadne naneste navrch rašelinu, aby ste udržali vlhkosť. Pred prvými mrazmi v septembri ju preneste opäť do miestnosti, kde je chladnejšie (10-15 °C). Ak sa otvárajú puky, znesú i vyššiu teplotu – pomaly prejdite na 15-18 °C.

Zálievka

Azalky sú citlivé na vápnik v substráte a v zálievke, preto je na polievanie ideálna dažďová voda (vodu zmäkčuje i modré hnojivo Engo, ktoré sa pridáva do zálievky). Potrebujú rovnomerne vlhký substrát bez nadmerne vlhkosti. Ak máte pod črepníkom misku a zabudnete vyliať nadbytočnú vodu, začnú opadávať zelené listy. Ak ste použili tmavý ra&ˇelinový substrát, môžu rýchlo preschnúť koreňové baly. Azalky s mäkkými listami nás na nedostatok vody upozornia tým, že listy začínajú ovísať. Tie, čo majú listy tvrdé, upozornia na deficit vody až uschýnaním a opadávaním listov. Preschnutý koreňový bal azaliek prijíma vodu pomaly, preto sa odporúča ponorenie do vodného kúpeľa. Rastlinu postrekujte, nie však na kvety, aby nevznikli nepekné fľaky. Jedinou výnimkou pri obmedzení zálievky je koniec leta a jeseň, pretože to podporuje tvorbu kvetov. Po 2-3 rokoch sa rastlina presadí, staršie exempláre do nového substrátu. Najvhodnejší substrát na sadenie je špeciálny na azalky s hodnotou pH okolo 4, alebo zmiešate hotový substrát s čistou rašelinou. V období rastu ich môžete 1x týždenne, inak každé dva–tri týždne, hnojiť. Nezabudnite, že azalky potrebujú kyslé hnojivo, t.z., špeciálne na rododendrony. Počas kvitnutia nehnojte, od mája do júla iba mierne – 1x týždenne.

Po odkvitnutí

Azalky patria k najkrajším a najvďačnejším zimným kvitnúcim rastlinám. Ako väčšina sezónnych rastlín i azalky prežijú jednu sezónu a väčšinou skončia v komposte. Aby ste predĺžili obdobie kvitnutia, predpokladom je:
– po dokvitnutí odlomiť násady so semienkami a odumreté časti rastliny, pretože ju to vysiluje,
– zaštipujte nové mäkké výhonky, aby boli na jar hustejšie.

Rozmnožovanie

Rozmnožujú sa odrezkami, čo však nie je ľahká úloha. Azalky môžu byť staré a pritom z roka na rok krajšie, keď ich nenecháte vyschnúť a nemeníte im často stanovište.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share