Stromy

Okrasné mandle

Ich biele, ružové či červené kvety sú krátkostopkaté alebo prisadnuté. Kvitnú pred pučaním listov, obyčajne v apríli až máji. Pestujú sa predovšetkým odrody s plnými kvetmi. Sú veľmi dekoratívne.

 Mandľa nízka

Vytvára ker obsypaný kvetmi. Má striedavé, jednoduché, úzko elipsovité, pílkovité, lesklé, opadavé listy dlhé až 8 cm. Päťpočetné ružovočervené kvety rozkvitajú v apríli až máji. Plody dlhé asi 2 cm sú zasychajúce, s husto ochlpeným vonkajším a kožovitým stredným oplodím, ktoré v zrelosti puká a odhaľuje kôstku. Hodí sa do skaliek a menších úprav v predzáhradkách, ako aj na suché slnečné miesta prístupné oku návštevníka.

Mandľa trojlaločná

Je široko rozložitý a husto rozkonárený ker, vysoký okolo 150 cm. U nás najčastejšie pestujeme plnokvetú odrodu „Plena“ alebo „Multiplex“. Konáriky má posiate plnými tmavoružovými kvetmi. Je pestovaná vo forme kra, ale aj ako stromček vysoký 60, 80 i 120 cm na podpníku myrobalan, ale aj vtáčnica. Kríčkovú formu môžeme rozmnožovať bylinnými odrezkami v júni-júli. Ako substrát použijeme dva diely čerstvej preosiatej vláknitej rašeliny, jeden diel riečneho piesku a jeden diel polystyrénu. Osvedčilo sa rozmnožovanie odrezkami v čistom agroperlite. Substrát musí byť primerane vlhký. Zo zakorenených odrezkov získame rastliny, ktoré bohato kvitnú, aj keď zakoreňovanie je zdĺhavé.

Mandľa trojlaločná má sýtozelené listy široko elipsovité, trojlaločné, dlhé 4-10 cm. Kvety sú široké asi 3,5 cm a umiestnené po celej dĺžke minuloročných výhonkov. Vyžaduje slnečné stanovište a veľmi dobrú, na výživné látky bohatú záhradnú pôdu. Umiestňujeme ju blízko chodníkov, k budovám a tam, kde môže upútať zrak návštevníka. Po odkvitnutí sa odporúča krátky rez, aby sa vytvorili dlhšie výhonky, ktoré v budúcom roku bohato zakvitnú.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share