Poradňa

Rastliny bez pôdy

Hydroponické pestovanie rastlín, teda vo vode bez pôdy, má viacero predností, preto sa mu venuje čoraz viac ľudí. Rastliny majú pekný vzhľad, sú menej náročné na ošetrovanie a zlepšujú prostredie výdatnejším odparovaním vody než kvetiny pestované v zemine. Zvýšenému záujmu o tento spôsob pestovania sa prispôsobila aj výroba, a tak obchod ponúka množstvo nových, netradičných nádob z rôznych materiálov.

Každá rastlina, či už pestovaná v tradičných substrátoch alebo hydroponicky, potrebuje päť základných podmienok: svetlo, teplo, vzduch, vodu a živiny.
Pri hydroponickom spôsobe dostáva vodu a živiny v čistej forme a v potrebnom množstve prostredníctvom živného roztoku, ktorý má stále k dispozícii. To je hlavná prednosť – rastlina sa stáva samozásobiteľom, výživa sa blíži k optimu. Korene pritom majú dostatok kyslíka.

K pekným rastlinám patria i pekné nádoby. Špecializované predajne ponúkajú okrem tých najjednoduchších z plastu mnoho ďalších, v rôznych tvaroch i farbách a z rozličných materiálov. Jednoduché hlinené nádoby majú lesklý alebo matný povrch, modernejšie sú zdobené pásikmi, ale aj zložitejšími vzormi. Pre náročnejších záujemcov sú k dispozícii nádoby porcelánové, pre moderné interiéry sa dokonca vyrábajú z ušľachtilej ocele s vložkou z plastu. Široká ponuka teda umožňuje zladiť štýl zariadenia v byte s nádobami. Veľkorozmerné, vhodné pre mohutnejšie rastliny, ako sú napríklad palmy, majú kolieska a dajú sa bez námahy premiestňovať.

Hydrokultúry sa v zásade môžu pestovať v každej vodotesnej nádobe: v keramických či smaltovaných šálkach, miskách či dózach, skrátka, fantázii sa medze nekladú. Jedinou podmienkou je jej správna veľkosť a ukazovateľ hladiny roztoku.

Hydrorastliny sadíme do špeciálneho vypaľovaného ílovitého granulátu, ktorý sa zaleje vodou a do tej sa pridá hnojivo. Výšku tohto živného roztoku určí hladinomer umiestnený priehľadnou časťou nad povrch substrátu.

O prípravu živného roztoku sa netreba starať štyri až šesť mesiacov. Potom rastlinu vyberieme aj s vnútorným vodopriepustným črepníkom z vonkajšej nádoby. Granulát dôkladne premyjeme pod tečúcou vodou a môžeme opäť použiť. Rovnako dobre vymyjeme aj vrchnú nádobu, ak ju ovšem nechceme nahradiť novou.

V hydroponických nádobách vyniknú skupinky troch rastlín, z ktorých je jedna vysoká, dominantná, druhá stredného vzrastu a tretia plazivá alebo previsnutá. Jedna môže byť dokonca okrasná kvetom. Rôzne tvary a farby listov dávajú možnosť nekonečného počtu kombinácií.

Starostlivosť o hydrokultúry

O hydrokultúrne rastliny sa síce treba starať, ale podstatne menej ako o ostatné. Neodlišujú sa v nárokoch na svetlo, teplo, vzduch, vodu a živiny a tiež ich môžu napadnúť choroby a škodcovia, preto potrebujú pravidelnú kontrolu. Na ukazovateli hladiny roztoku zistíme, či potrebujú vodu. Ak značka klesla na „minimum“, treba doplniť toľko vody, aby stúpla na „optimum“. Pred dlhšou neprítomnosťou ju môžeme doliať až na „maximum“. Živný roztok vymieňame dvakrát do roka, najlepšie na jar a v jeseni. Medzitým len dopĺňame dlhopôsobiace hnojivo, ktoré nasypeme na granulát a spláchneme. Dodáva živiny tri až štyri mesiace. Kvitnúcim rastlinám pridávame tekuté hnojivo do zálievky podľa životnému rytmu príslušného druhu.

Substráty

Pri hydroponickom pestovaní sa používa špeciálny granulát, ktorý nahrádza zeminu, umožňuje zakorenenie rastliny, a tým jej upevnenie. Môže mať zrnitosť od troch do dvadsiatich milimetrov. Je to čistý materiál, neobsahuje žiadne organické časti a teda zabezpečuje odolnosť koreňov proti hnilobe a hubovým chorobám. Keďže je pórovitý, nasaje vodu a potom je odovzdáva rastline.

Rozmnožovanie rastlín

V špecializovaných obchodoch je veľký výber mladých rastlín pripravených na hydropóniu. Rastú v jemnom substráte v malých, mriežkovaných črepníkoch, ktoré sú umiestnené v sklenenej nádobe. Môžeme si ich však rozmnožiť aj sami. Najvhodnejšie sú tie druhy, ktoré dobre vytvárajú korene vo vode. Mini-črepníčky, granulát a všetko potrebné si nakúpime. Môžeme použiť aj mladé rastliny, ktoré zakorenili v zemine. Podmienkou je, aby boli malé, pretože lepšie prežijú vymytie zeminy spomedzi koreňov. Živiny pre hydropóniu však použijeme až vtedy, keď sa v novom prostredí „udomácnia“ a začínajú opäť vyháňať.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share