Araukária štíhla
– Araucaria heteroptylla
Je to veľmi pekná dekoratívna izbová rastlina, ktorú poznáme aj pod názvom izbová jedlička. Pestovanie v bytoch vyžaduje určité špeciálne podmienky. Darí sa jej v polotieni, vyžaduje vlhko a v zimnom období teplotu okolo 10 °C. Pestujeme ju preto v chladnejších halách, krytých verandách a zimných záhradách. Vysoká teplota a suchý vzduch majú často za následok nežiaduci rast nových výhonkov, žltnutie a opadávanie spodných konárikov, nepravidelný rast a podobne. V letnom období vyžaduje čerstvý vzduch, dostatočnú vzdušnú a pôdnu vlahu, mierne zatienenie a prihnojovanie. Koreňový bal nesmie nikdy preschnúť, preto počas vegetácie polievame zvrchu a občas nalejeme vodu i do misky. Rozmnožujeme ju zo semien alebo z vrcholových odrezkov. Na zakorenenie, ktoré trvá dlho, je potrebná stála teplota 25 °C a vlhké prostredie.
Alokázia
– Alocasia
Je jednou z najkrajších a najbohatšie rastúcich rastlín s obrovskými okrasnými zelenými kopijovitými listami na dlhých stopkách, ktoré majú výraznú bielu žilnatinu. Spodná strana listov je sfarbená do fialova. Táto krásna rastlina vzhľadom na svoje mimoriadne vysoké nároky na vzdušnú vlhkosť a teplotu bude v bytoch vždy len raritou. Môžeme ju pestovať iba vo vykurovanej vitríne alebo v uzavretom kvetinovom okne. Vyžaduje polotieň až tieň. Substrát musí byť bohatý na živiny, potrebuje raz do týždňa prihnojovanie plným hnojivom. Je citlivá na premokrenie, ale aj na priveľké sucho. Rozmnožujeme ju delením podzemkov a vrcholovými odrezkami.
Cykas japonský – Cycas revoluta
Na prvý pohľad pripomína palmu alebo papraď, ale nie je to jedno ani druhé. Má mimoriadne pomalý rast a to je jeden z dôvodov pomerne vysokej ceny. Má šupinatý kmeň, ktorý pripomína ananás. Na vrchole kmeňa vyrastá široká ružica tuhých listov tmavozelenej farby podobných vtáčiemu peru. Nový veniec listov sa vytvára len každé dva až tri roky. Vyžaduje slnečné stanovište, ale darí sa mu aj v polotieni. Potrebuje veľa tepla, pri tvorbe listov až 25 °C. V zime mu stačí teplota okolo 15 °C, nesmieme ho však priveľmi polievať. V lete vyžaduje pravidelnú zálievku, neznáša premokrenie, lebo vytvára na listoch hnedé škvrny. Nedostatok vlahy spôsobuje žltnutie listov. V lete rastlinu každé dva týždne prihnojujeme. Pred priveľkým odparovaním vody sa chráni voskovou vrstvou na listoch, ktoré nesmieme poškodiť utieraním. Rozmnožuje sa semenom alebo bočnými výhonkami, ktoré sa tvoria na základe kmeňa. Obidva spôsoby sú však pre amatéra namáhavé.
Banánovník
– Musa
Rastie celoročne, od jari do jesene vyžaduje optimálnu teplotu 22 až 28 °C. Za mesiac mu narastie štyri až šesť listov. Počas zimovania nesmie teplota klesnúť pod 15 °C. Vyžaduje výživný substrát so zásobným hnojivom. Presádzame ho vždy do substrátu rovnakého zloženia. Presádzame prvé tri roky do črepníka s priemerom maximálne šesťdesiat až osemdesiat centimetrov. Substrát nesmie preschnúť ani byť dlhšie premokrený. Má obrovské mäkké listy a nepravý dužinatý kmeň, ktorý odumiera po vytvorení plodov. Rastlina však z hrubých koreňov vytvorí ďalšie výhonky. Vyžaduje svetlé stanovište, a to aj v zimnom období. Ak mu v zime nevieme zabezpečiť svetlo, mali by sme zrezať listy. Na jar pôsobením tepla a svetla opäť vyrastú. Listy sa ťažko prerezávajú z listovej pošvy, preto kmeň nerežeme. Na rastline zostáva šesť až desať aktívnych listov, po vyrastení nového listu jeden starý zožltne a usychá, tie odrezávame tesne pri kmeni. Rozmnožuje sa pomerne ľahko odnožami, ktoré odoberáme na jar. V bytových podmienkach kvitne v treťom roku. Keď objavíme príznaky kvitnutia, už ho nemôžeme otočiť.
Parohovec – Platycerium
Pri pohľade na túto rastlinu je hneď jasné, odkiaľ dostala svoje meno. Veľké listy sa svojím tvarom výrazne podobajú parohom. Môžeme ho pestovať v črepníku, ale aj na kuse kôry či korku, na ktoré ho pripevníme drôtom a vlhkým rašelinníkom. Dekoratívny je aj zasadený v košíku pod stropom. Vytvára dva druhy listov – svetlozelené, neskôr práchnivejúce, vytvoreným humusom zásobujú vlastné korene, a tmavozelené, veľké až šesťdesiat centimetrov, rastúce veľmi pomaly. Iba zriedkakedy vyrastú za rok tri listy. Rastlina neznáša ostré slnko, dobre rastie v polotieni a tieni. V lete vyžaduje teplotu 21 °C, v zime 16 až 18 °C. Vyžaduje vysokú vlhkosť počas obdobia rastu. Veľmi zle suché ovzdušie vo vykúrených miestnostiach. V lete zalievame výdatne, v zime mierne. Koreňový bal však nikdy nenecháme preschnúť. Voda sa nesmie dostať na listy. V lete raz do mesiaca prihnojujeme. Niekedy sa na báze rastliny vytvárajú odnože, ktoré môžeme pri presádzaní oddeliť a zasadiť do rašeliny.
Škripina
– Scirpus
Je to trstnatá bylina, ktorá dorastá do výšky dvadsať až dvadsaťpäť centimetrov. Tvorí jemné, takmer nitkovité, sviežo zelené, prevísajúce bezlisté stonky. Pôsobivé je, keď na ne natiahneme rúrku, takže vyzerajú ako hustá štica. V lete sa na konci stoniek objavujú hnedasté drobné klásky. Celoročne vyžaduje vysokú vzdušnú vlhkosť a vodu v miske pod črepníkom, inak jej zožltnú končeky stebiel a rastlina sa poškodí. Je veľmi vhodná na hydroponické pestovanie. Rozmnožujeme ju na jar semenom alebo delením starších trsov.