Ovocie

Mišpuľník japonský

mispulaAk pestujeme mišpuľník vo vhodných podmienkach, za pár rokov sa odvďačí úrodou. Mišpuľník japonský je pomerne odolný proti zime, znesie teploty do -5°C. Pokiaľ sú však na strome plody, vyžaduje teplejšie miesto, ideálna je teplota okolo 12 až 14°C. Pri nižších teplotách a vlhkom vzduchu napáda plody pleseň sivá. Z ďalších chorôb sa môže objaviť spála, charakteristická tmavými škvrnami na listoch a ich postupným usýchaním. Škodcovia vďaka plstnatým listom mišpuľník neobľubujú. Od jari do jesene rastlinu pravidelne zavlažujeme a prihnojujeme. V zimnom období zálievku obmedzíme, aby sme predišli nadmernej vlhkosti. Prvú úrodu oberáme po 4 až 6 rokoch, pričom rastliny pestované zo semena majú menšie a trochu kyslejšie plody.

Mišpuľník japonský – Eriobotrya japonica

S týmto subtropickým ovocným stromom som sa stretol v Španielsku. V tvare štvrťkmeňa by bol iste vhodným dekoratívnym prvkom každej väčšej zimnej záhrady alebo átria.

Mišpuľník japonský je vždyzelený kernatý strom. Pochádza zo subtropických oblastí Ázie a Japonska, kde sa hojne pestuje podobne ako v juhoeurópskych subtropických oblastiach. Má veľké striedavé, na rube plstnaté listy a drobné medom voňajúce bieložlté obojpohlavné kvety, ktoré dlho kvitnú. Žltkasté plody sú v strapcoch a v závislosti od kultivaru guľovité, slivkovité, niekedy aj hruškovité. Guľovité plody bývajú menšie. Tenká šupka plodu sa ľahko ošúpe, dužina je sladkokyslá, šťavnatá, má výbornú chuť. Konzumuje sa čerstvá, alebo sa z nej pripravuje rôsol a presládzané ovocie.

Mišpulník má jednu významnú vlastnosť, ktorá sa bezpochyby uplatní aj v našich interiéroch, v ktorých v zime teplota neklesne pod bod mrazu. Kvitne totiž v zimných mesiacoch a plody dozrievajú až na jar. Nie je náročný na pôdu. Rozmnožuje sa semenom a semenáče sa u nás používajú ako podpníky. U nás pestované mišpuľníky sa väčšinou rozmnožujú vrúbľovaním, očkovaním na podpník rovnakého druhu. Dobre znášajú suchší vzduch, preto dobre rastú u nás v južných oblastiach. Mladé rastliny prezimujeme v bezmrazových miestnostiach, väčším rastlinám mrazy neškodia. Výhonky a listy znášajú až -12°C, ale kvety a malé plody poškodia mrazy väčšie ako -3°C. Stromy nemusíme rezať, len v tom prípade, keď potrebujeme upraviť korunku. Malé plody na rastline prezimujú a dozrievajú až po dlhom čase v lete. Ak rastliny prezimúvame na teplom mieste, plody dozrejú skôr. Dozreté plody sa konzumujú čerstvé, sú mäkké, neznášajú prepravu.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share