Ovocie

Hviezdne ovocie

Možno sa chystáte kúpiť si na vianočné sviatky oválne žlté plody pripomínajúce morskú hviezdicu, ktoré predávajú pod názvom karamboly. Sú totiž ako stvorené na slávnostný stôl – na ozdobenie pohárov so šampanským, ovocných pohárov alebo zákuskov.

Karamboly sú plody egrešovca oblého, vždyzeleného hustého stromu, ktorý pochádza zo Srí Lanky a Indie. Odtiaľ sa rozšíril do ďalších tropických a subtropických oblastí. Stromy sú veľmi košaté a majú hrubý kmeň. Listy pripomínajú náš orech alebo agát, sú perovito zložené, dlhé asi dvadsať centimetrov. Kým sú mladé, majú purpurovú farbu, neskôr zelenejú a majú mierne žltkastý nádych. Zaujímavosťou je, že na noc, pri dotyku a vetre, ale najmä pri presádzaní sa zatvárajú smerom k sebe.

Kvety a plody

Kvety vyrastajú najmä na mladých konároch. Sú drobné, ružovkasté až červené, s príjemnou vôňou a tvoria bohaté strapce. Kvitnú niekoľkokrát do roka, vďaka čomu možno na jednom strome súčasne pozorovať kvety i plody v rôznych štádiách vývinu a dozrievania.

Plody sú vhodné na zber asi po štyroch až piatich mesiacoch, pričom z jedného stromu sa získa 25 až 50 kg ovocia. Do roka bývajú dve až tri úrody. Na vývoz sa zberajú nezrelé plody, preto keď si ich kúpime, necháme ich niekoľko dní dozrievať pri izbovej teplote a až potom skonzumujeme. V chladničke vydržia približne tri týždne. Plody sú potiahnuté tenkou, akoby voskovou šupkou, pripomínajúcou papriku. Dá sa jesť, ale môžeme ju aj stiahnuť. Pod ňou je chrumkavá a šťavnatá dužina jantárovej farby. Jej chuť závisí od stupňa zrelosti a odrody – je kyslá až sladkokyslá alebo sladká, trochu pripomína zelené jablká. Nachádza sa v nej niekoľko plochých hnedastých semienok.

Sýtožlté plody sú dlhé 15 až 20 cm, majú vajcovitý tvar s piatimi alebo šiestimi pozdĺžnymi rebrami. Hmotnosť sa pohybuje okolo sto gramov. Pre zvláštny tvar sú plátky karamboly vhodné na ozdobenie rôznych pohárov alebo múčnikov. Pri priečnom reze totiž vznikajú päťcípe hviezdičky. Inak karambolu konzumujeme surovú samostatne alebo ju pridávame do ovocných šalátov. Výborná je aj do hydinových šalátov alebo v kombinácii s darmi mora. Karamboly sú bohaté na vitamín C, B1 a B2, ďalej obsahujú horčík, vápnik a železo. Posilňujú kosti a imunitný systém. Keďže majú nízku energetickú hodnotu, sú vhodné ako súčasť redukčnej diéty.

Pestovanie v črepníku


Túto peknú tropickú rastlinu môžeme pestovať aj v byte alebo v skleníku, ak jej celoročne dokážeme zabezpečiť teplotu okolo 22 až 26 °C a veľa svetla. Umiestňujeme ju preto najradšej na južné okno. Problém môže nastať v zimnom období, keď je u nás menej svetla a so začiatkom vykurovacej sezóny sa znižuje vzdušná vlhkosť. V zimných mesiacoch preto pomôže pravidelné a časté rosenie. Dôležité je tiež celoročné prihnojovanie, keďže rastlina nemá vegetačný pokoj.

Pri priaznivých podmienkach egrešovec v byte zakvitne asi v štvrtom roku, niekedy však aj neskôr. Keďže v domovine kvety opeľuje hmyz, v byte ich musíme opeľovať umelo. Musíme rátať s tým, že väčšina kvetov opadne a zostanú len dva až štyri, z ktorých sa vyvinú plody.

Rozmnožovanie semenami

Egrešovec si môžeme dopestovať zo semien, ktoré vyberieme z karamboly. Pri krájaní plodu dávame pozor, aby sme ich nepoškodili. Semená sú totiž uložené pozdĺžne, v strede plodu. V jednom sa ich nachádza päť až desať. Semená rýchlo strácajú klíčivosť, preto ich sadíme hneď po vybraní. Predtým ich môžeme nechať vykvasiť v malom množstve vody, prepláchnutím na sitku zbaviť zvyškov dužiny a osušiť. Vysievame plytko do čistého piesku zmiešaného s bežným substrátom, každé semienko do jedného črepníka s priemerom asi 16 cm. Pri klíčení udržujeme teplotu 25-30 °C. Semienka vyklíčia približne o dva až tri týždne. Rastlinky potom každý rok presadíme do väčšieho črepníka a do veľmi kyprej zeminy bohatej na živiny. Najvhodnejšia je zmes rašeliny, kompostu a piesku v pomere 2:1:1. Polievame primerane, lebo rastlina neznáša zamokrenie ani vodu s obsahom vápnika, preto používame vodu dažďovú alebo aspoň odstátu. Egrešovec v žiadnom prípade v lete nevykladáme do záhrady. V prípade, že máme fóliovník alebo skleník, od júna do septembra ho pestujeme tam. Teplota však nesmie klesnúť pod 18 °C, lebo rastlina uhynie.

Upozornenie

Ľudia s chorými obličkami, s ochorením srdca alebo s reumou by nemali jesť nezrelé plody, lebo obsahujú veľké množstvo kyseliny šťaveľovej.

Vizitka rastliny

Názov: egrešovec oblý (Averrhoa carambola)
Vzhľad: vždyzelený strom vysoký 5-10 m
Kvety: ružové, v strapcoch
Listy: vajcovité, na líci hladké a lesklé, na rube matné
Zaujímavosť: Plody sa vyvinú len z malej časti kvetov.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share