Ovocie

Arašidy

Zdá sa vám, že túto pôvodne tropickú a subtropickú rastlinu nie je možné pestovať aj u nás?

Vďaka novým odrodám s krátkym vegetačným obdobím to však v našich teplých oblastiach možné je. Aj keď sa pravdepodobne v budúcnosti nepredpokladá väčšie pestovateľské rozšírenie tejto rastliny, určite však môže obohatiť sortiment pestovaných druhov v záhradkách.

Arašidy – podzemnica olejná (Arachis hypopgea) patrí do čeľade bôbovitých. Klíči pri teplote 12 až 15 °C. v menej priaznivom prostredí sa pestujú odrody s priamou byľou, lebo sú skoršie a menej náročné. Plazivé odrody poskytujú síce vyššie úrody, ale ťažšie sa ošetrujú a zberajú. Byľ je pokrytá párnoperovitými listami, v pazuchách ktorých vyrastajú žlté kvety. V oplodnených kvetoch sa vytvárajú útvary podobné výhonkom, prenikajúce do kyprej vlhkej pôdy, kde sa z nich vyvinú plody, takzvané !podzemnicové oriešky“.

Ako ich správne pestovať

V prvom rade podzemnica vyžaduje teplé podnebie, lebo mráz jej veľmi škodí. Sucho znáša spočiatku dobre, počas kvitnutia a tvorby plodov však potrebuje množstvo vody. Vyhovuje jej kyprejšia, výhrevná, ľahká, humózna pôdy bez burín, zásobená vápnikom a živinami, hlavne draslíkom a fosforom. Na jeseň pôdu hlboko porýľujeme, na jar pokypríme a odstránime burinu. Keďže podzemnica trpí mrazom, sejeme ju v polovici mája, v najteplejších oblastiach aj koncom apríla, do pôdy zohriatej na 12 až 15 °C. Vysievame do riadkov širokých 60 až 70 cm, plazivé odrody ešte širšie, do brázd hlbokých 20 cm a na vzdialenosť 15 až 30 centimetrov. Semená ihneď zakryjeme tenkou vrstvou zeminy. Vysievať ju môžeme aj do hniezd podobne ako fazuľu, vtedy dávame do jedného hniezda dve až tri semená. Keď podzemnica začína klíčiť, podobá sa na lucernu. V našich klimatických podmienkach si môžeme v debničkách alebo v zakoreňovačoch pri teplote do 20 °C dopestovať priesady podzemnice. Vysoké 10 až 15 centimetrov ich otužíme a vysádzame na dôkladne pripravené hriadky. Porast pravidelne odburiňujeme a dávame pozor, kedy začne kvitnúť. Počas kvitnutia rastliny nezavlažujeme, lebo by sa slabo opelili. Po odkvitnutí je dôležité stopky čo najskôr prihrnúť zeminou, lebo na nich dorastajú oriešky a tie dozrievajú len v zemi. Čím viac stopiek zasypeme, tým väčšiu úrodu získame. Úroda podzemnice sa zvyšuje aj skracovaním hlavných osí rastliny a závlahou. Chemickú ochranu nerobíme, pretože podzemnica nemá škodcov.

Zber nesmieme podceniť

– veľmi dôležité je obdobie zberu. Musíme ho zvládnuť skôr, ako príde daždivé počasie, inak oriešky nebudú biele a môže ich napadnúť pleseň. Takisto môžu začať klíčiť.
– rýľom podryjeme korene, rastliny uchopíme za vňať a opatrne vyberieme z pôdy.
– zozbierané oriešky sušíme na vzdušnom mieste.
– v surovom stave majú chuť ako surová fazuľa, preto ich musíme pred konzumáciou upražiť. Oriešky nasypeme na pekáč a vložíme do rúry, občas ich premiešame a kontrolujeme, aby sa nespálili.
– podľa niektorých pestovateľov z 10 semienok získame až 1 kilogram kvalitných arašidov. Nezabudnime si však ponechať časť semien na sejbu v budúcom roku.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share