Ovocie

Podobá sa na liči

Melicoccus bijugatusMožno ste boli na dovolenke na Kube a videli tam deti, ako si pochutnávajú na malom zelenom ovocí, alebo ste v niektorej krajine Strednej či Južnej Amerike videli na vysokých stromoch visieť strapce neznámych guľatých plodov. Ide o ovocie, ktoré v Karibiku nazývajú mamon, v Portoriku qeunepa a v Dominikánskej republike limoncillo.

Šťavnaté plody

Plody, ktoré prinášajú až staršie stromy, sú okrúhle a veľké asi ako naše slivky. Rastú vo veľkých strapcoch, ktoré pripomínajú hrozno. Majú tvrdú kožovitú šupku, ktorá je zelená, a pod ňou je šťavnatá priesvitná dužina žltkastej až oranžovej farby. Jej chuť je príjemná, lahodne sladká, ale niektoré odrody môžu byť aj kyslejšie. Uprostred je ukrytá veľká guľatá kôstka. Šťava na odeve zanecháva tmavé škvrny, preto domorodci toto ovocie používali na farbenie látok.

Tropický strom

Slovenský odborný názov tohto pomaly rastúceho stromu je melikok a je to vzdialený príbuzný aj u nás známeho liči, rambutanu a longanu. Rastie v pralesných oblastiach Ameriky od Mexika až po Brazíliu, kde dosahuje výšku 30 aj viac metrov. Má pekné elipsovité, perovito zložené listy, dlhé okolo desať centimetrov. Stromy sa v oblastiach ich výskytu používajú aj ako okrasná zeleň a vysádzajú sa popri cestách a chodníkoch. Príťažlivé sú aj počas kvitnutia. Na konci výhonkov majú bohaté strapce drobných kvetov so štvorpočetným kalichom a štyrmi korunnými lístkami. Rozkvitajú postupne, sú bieložltej farby a príjemne voňajú. Napríklad na Floride kvitnú zvyčajne v apríli a plody dozrievajú od júla do októbra.

Ako izbová rastlina

Staršie stromy síce znesú aj krátke obdobie s miernymi mrazíkmi, no mladšie jedince teploty pod bodom mrazu neprežijú. Preto ich u nás môžeme pestovať len ako izbové rastliny so zaujímavými svetlozelenými listami s výrazne krídlatou stopkou. Melikok majú vo svojej ponuke niektoré záhradníctva. Na pestovanie nie je náročný, vyhovuje mu bežný substrát zmiešaný s rašelinou. Znesie síce aj kratšie obdobie sucha, ale radšej dbáme na pravidelnú zálievku a celoročne ho pestujeme v teplej a svetlej miestnosti.

Vizitka rastliny

Názov: melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)
Vzhľad: 30 m vysoký strom
Kvety: bieložlté
Listy: perovito zložené
Plody: malé bobule
Zaujímavosť: Kôstky sa jedia pražené

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share