Ovocie

Rakytník – trpké plody plné zdravia

rakytnik rasetliakovyMalý krík s veľkými liečivými schopnosťami. Tak sa dá stručne charakterizovať rakytník, ktorý skrýva veľký potenciál na liečbu mnohých chorôb.

Rakytník rašetliakový (Hippophae rhamnoides)  patrí medzi najstaršie byliny, ktoré človek používa na liečenie. Jeho stopy vedú okrem Ázie, ktorá je jeho domovom, až do starého Grécka. Odtiaľ tiež pochádza jeho názov Hippophae (= jagajúci sa kôň). Poetický názov odrážal skutočnú realitu – Gréci totiž čoskoro zaznamenali, že kone pasúce sa v oblasti, kde rakytník rástol, dobre prospievali a ich srsť dostávala krásny, lesklý nádych.

Odolný a nenáročný

„Mám síce tŕne, ale radi ma používajú ako okrasný krík, pretože som pôvabný, odolný a nenáročný…“, ako keby si sebavedome hovoril rakytník, ktorého striebornozelené listy a oranžové hlavičky bobuliek často vídavame v záhradách aj pri násypoch ciest, ktoré spevňuje svojimi koreňmi. Okrasná funkcia tohto neveľkého kríka (dorastá do veľkosti 1,5 až 2 metrov) je však iba príjemným vedľajším účinkom – pestuje sa a využíva predovšetkým pre svoje plody (malvičky), o ktorých sa dá hovoriť ako o vitamínovom zázraku.

Rastlina budúcnosti

Všestrannosť rakytníka je až udivujúca, dá sa totiž využiť celý: plody, semená, kvety, listy, kôra, vetvy aj korene. V posledných rokoch sa čoraz viac ukazuje, aké dôležité látky obsahuje táto rastlina – ide o mimoriadne cenný prírodný zdroj širokého spektra vitamínov, minerálov a ďalších látok s výrazne priaznivým účinkom na ľudský organizmus. Preto sa na trhu čím ďalej, tým viac objavujú rôzne šťavy, džemy, oleje a ďalšie výrobky plné lahodného a zdravého rakytníkového obsahu. Problém však nastáva, bohužiaľ pri tepelnom spracovaní rakytníka, pri ktorom sa kopa potrebných látok de facto „vyparí“. Preto sa plody obyčajne sušia pri nízkych teplotách, čím sa zachovávajú všetky účinné látky a upravujú sa napríklad do kapsúl, kde sú všetky výživné látky zachované v rýchle použiteľnej a vstrebateľnej forme. Inou možnosťou je konzumácia priama, teda čerstvých plodov bez úpravy.

Plody si zasluhujú pozornosť

Plody dozrievajú na konci augusta až v októbri, kedy majú najvyšší obsah látok prospešných pre zdravie. V tomto čase sa však zber uskutočňuje neľahko. Na tŕnistých vetvičkách sa totiž oranžové guľôčky držia veľmi pevne, sú mäkké a ľahko sa rozmliaždia. Preto sa zbierajú spravidla až v zimnom období, keď teplota klesne na desať stupňov mrazu. Bobule si potom dajú povedať a ľahko sa strasú dolu alebo odtrhnú bez zbytočného poškodenia. Pri skladovaní čerstvých plodov sa však, bohužiaľ, s prebiehajúcim procesom zrenia množstvo vitamínu C, cholínu a ďalších látok znižuje, odporúča sa preto pozberané plody včas zmraziť. A prečo sú bobule tak pekne sfarbené? Oranžovočervená farba plodov je podmienená vysokým obsahom karotenoidov – vitamínov skupiny A rozpustných v tukoch (až 40 mg v 100 g hmoty).

Rakytníkový olej

Tmavooranžová alebo svetlá tekutina s charakteristickou sladkastou trpkou chuťou aj vôňou… Množstvo získaného oleja, obsahu vitamínu C, karotenoidov a ostatných látok však veľmi kolíše v závislosti od odrody, „stanoviska“ kríka aj klimatických podmienok danej oblasti. Olej zmierňuje bolesť, stimuluje regeneráciu tkanív (urýchľuje hojenie rán, najmä popálenín) a má pozitívny vplyv na rast vlasov. Chráni bunky pred poškodením rádioaktívnym žiarením aj pred chemickými látkami, zlepšuje metabolizmus tukov, aktivizuje činnosť pankreasu a vykazuje antibakteriálne vlastnosti. Uplatňuje sa napr. v oftalmológii či gynekológii, má schopnosť tlmiť bolesť rovnako ako analgetiká. Olej sa obyčajne získava z plodov (obsahujú ho 80 %), zo semien (obsah asi 12 %), 8 % je ho v šupkách plodov, ale nachádza sa aj v kôre vetiev.

Silné stránky malého kríka

Rakytník má značné biostimulačné účinky, podporuje imunitný systém, odolnosť voči rôznym infekciám a je silným pomocníkom pri virózach, chrípkach, angíne a ďalších chorobách. Vhodné je „popíjať či pojedať“ rakytník aj na rýchlejšiu rekonvalescenciu po chorobe či po chirurgických zákrokoch. Podporuje tvorbu žlče a tráviacich enzýmov, reguluje krvný obeh, povzbudzuje činnosť pečene a pomáha pri pľúcnych chorobách. Je vynikajúci na očistu organizmu od toxických splodín, rozpúšťa hlieny, zlepšuje stav kĺbov pri reumatizme a dokonca vykazuje aj niektoré protinádorové účinky. Pomáha pri kožných chorobách, akné, popáleninách a omrzlinách. Odporúča sa ako obranná látka proti následkom civilizačného stresu, podporuje liečbu dny. Užívanie rakytníka sa ďalej odporúča pri bolestiach hlavy a pri zápale močových ciest.

Pomerne dosť kladov na krík, ktorý si môžete vysadiť doma v záhrade pre potešenie aj zdravé jesenné maškrtenie, no čo poviete…?

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share