Ovocie

Fľaškovec

Počuli ste už niektorý z názvov a neviete, o akú rastlinu ide? Možno vás prekvapí, že všetky patria rastline s botanickým názvom fľaškovec.

Fľaškovec, indická uhorka, lagenária

Na našich záhonoch je fľaškovec (lagenaria siceraria) stále vzácnou rastlinou. Pestuje sa len v najteplejších južných oblastiach, s úspechom ju však môžeme dopestovať aj v chladnejších, ale v skleníku či fóliovníku. Vytvára až dva metre dlhé plody. Často sa pokladá za druh exotickej uhorky.

Poznávacie znaky

Rastlina má bujný vzrast a pomerne krátky kolovitý koreň, ktorý sa od bazálnej časti zužuje a bohato rozkonáruje. Je to jednoročná, jednodomá rastlina s hranatou, drsne chlpatou, popínavou stonkou. Má svetlozelené listy srdcovitého alebo obličkovitého tvaru. Na dlhej stopke vyrastajú jednotlivo samčie a samičie kvety bielej až krémovej farby, ktoré rýchlo vädnú. Najprv sa objavujú samčie kvety, až po nich samičie. Valcovité plody, nazývané aj „kalabasy“, majú často bizarné tvary a rozdielnu veľkosť. Ich tvar pripomína hrušku, kyjak alebo fľašku. Sú spočiatku mäkké, neskôr zdrevnatejú, stvrdnú a dužina vyschne. Semená majú charakteristicky šípkovitý tvar pripomínajúci niektoré nočné motýle. V čase zrelosti sú semená sivo sfarbené.

Spôsob pestovania

Je podobný ako pri ostatných tekvicovitých rastlinách, čo znamená, že dobre rastie v kvalitných, vyhnojených pôdach. Pestovať ju môžeme aj zo sejby priamo na trvalé stanovište, a to do hniezd po troch až štyroch semenách, kde nakoniec ponecháme iba dve najsilnejšie rastliny. Do voľnej pôdy vysievame v druhej polovici apríla do hĺbky asi dva centimetre. Pri teplote nad 18 °C vyklíči asi za štrnásť dní. Častejšie sa však pestuje z predpestovaných priesad. Semená predklíčime vo vlhkých pilinách a po vytvorení asi dvojmilimetrového klíčka ich presadíme do zakoreňovačov alebo iných vhodných nádob s pareniskovou zeminou. Rastlinky dobre rastú v bytových podmienkach pri teplote 22 °C. V polovici mája vysádzame do voľnej pôdy odrastené rastlinky, vysoké približne 20 až 25 cm.

Pevná opora, dobrá závlaha

Keďže fľaškovec je mohutná popínavá rastlina, vysadíme ju k dostatočne vysokej a pevnej opore, ktorá odoláva náporom vetra, môže to byť plot či strom. V priebehu vegetácie zaštipujeme vrcholové výhonky, aby sa rozkošatila. Počas celého vegetačného obdobia je náročná na dostatočný prísun vody. Výnimkou je obdobie dozrievania plodov, ktoré sa dobre vyvinú, aj keď je suché leto, rastliny však slabšie rastú. Plody zberáme v druhej polovici leta. Ich optimálna veľkosť je asi dvadsať až tridsať centimetrov. Majú byť mäkké, nedozreté, pred prípravou ich ošúpeme. V našich podmienkach na jednej rastline vyrastie štyri až šesť plodov.

Využitie v kuchyni

Indickú uhorku pripravujeme podobne ako tekvicu alebo cuketu. Dajú sa z nej pripravovať rôzne pokrmy a šaláty. Chuťovo pripomína niečo medzi kalerábom a uhorkou. Používame najmä mladé plody, kým majú jemné a krehké pletivá. Semená sa dajú pražiť podobne ako tekvicové. Táto „uhorka“ je zaujímavá aj tým, že môžeme odrezať a spotrebovať len časť plodu. Zvyšok, ktorý zostane na rastline, rastie ďalej, takže ju môžeme zberať po častiach.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share