Určite ju poznáte, vďaka veľkým fascinujúcim kvetom si ju nepomýlite s inou rastlinou. Mučenka je jednoducho výnimočná.
Cudzokrajná mučenka (Passiflora) je popínavá rastlina s vlastnou históriou. Teší sa veľkej obľube pre kvety, ktoré v izbách pútajú pozornosť. Rozdiely medzi jednotlivými druhmi a odrodami sú v ich sfarbení a vo veľkosti. Kvitne od mája do septembra, jemne vonia. Ak budeme mať trochu šťastia, po dokvitnutí sa vytvoria jedlé plody výbornej chuti. V našich podmienkach ju môžeme pestovať iba v skleníku, zimnej záhrade alebo v teplej miestnosti.
Podmienky na pestovanie
Rastliny vyžadujú od jari do jesene veľmi svetlé, slnečné a teplé miesto. Najlepšie sa im darí pri teplote trinásť až osemnásť stupňov Celzia. V tomto období je dôležitá pravidelná zálievka a prihnojovanie, aspoň raz týždenne. Presádzame ich podľa potreby na jar. Na podporu kvitnutia odstraňujeme slabé bočné výhonky. Na jeseň rastlinu skracujeme na výšku dvadsať až tridsať centimetrov. Ponecháme iba starú časť, z ktorej na jar vyrastú nové výhonky. Zimné mesiace sú pre mučenku obdobím vegetačného pokoja. Ideálna teplota je od piatich do desiatich stupňov Celzia. Vhodným stanovišťom je napríklad severné okno.
Urobte si dekoráciu
Keďže ide o popínavú rastlinu, potrebuje oporu. Oblúk na tvarovanie venca z mučenky si môžete urobiť aj sami. Vezmete pevný drôt a vytvarujete ho, napríklad na vedre. Konce treba zohnúť tak, aby sa dali zapichnúť hlboko do pôdy. Výhonky oviňte okolo drôtu a upevnite záhradným drôtom alebo tenkým špagátom. Nové výhonky potom priebežne vplietajte do oblúka.
Cez leto môžeme rastlinu pestovať aj vonku na teplom a chránenom mieste v záhrade. Ochranný tieň ovplyvňuje tvorbu kvetov. Žltý plod na rastline je jedlý a zároveň dekoratívny.
Ak sa rastline nedarí
Ide prevažne o nedostatok živín alebo málo svetla, čo sa prejavuje žltnutím listov. Rastlinu pohnojíme a premiestnime na svetlejšie miesto. Pri napadnutí voškami alebo molicami použijeme ochranný prostriedok proti týmto škodcom, až kým ich úplne nezničíme.
Jednoduché rozmnožovanie
Mučenku rozmnožujeme na jar alebo v lete nedrevnatými vrcholovými odrezkami, ktoré zakoreňujú za pomoci stimulátora. Ďalším spôsobom je rozmnožovanie dcérskymi rastlinami, ktoré oddelíme z trsu a zasadíme vedľa do črepníka. Odnože rastliny bez problémov vytvoria koreňový systém o tri až štyri týždne.
Viete, že…
… pôvod rastliny je v trópoch? Vyskytuje sa od Mexika po Brazíliu.
… charakteristický tvar veľkých exotických kvetov prispel k pomenovaniu tejto rastliny „symbol Kristovho utrpenia“? Lupienky kvetu znázorňujú apoštolov, veniec končistých výrastkov symbolizuje tŕňovú korunu.
… obľubuje ťažkú, na vápnik bohatú zeminu, s vysokým obsahom humusu?
… rastlinu treba hnojiť hnojivom s nízkym obsahom dusíkatých látok, a to raz za týždeň?
… zrezaním bočných výhonkov na šesť až osem pukov na jar podporíte tvorbu kvetov?
… na presádzanie nie sú vhodné veľké nádoby, lebo rastlina v nich slabo rastie a nekvitne?
… rastlinu v zimnom období treba zalievať iba mierne, aby koreňový bal úplne nepreschol? Hnojenie úplne vylúčte!
nema niekto na predaj mucenku
dakujem
e-mail kuldopoldo@centrum.sk