Vianocna_ceresna

V lete je ozdobou balkóna, ale môžete ju pestovať aj ako dekoratívnu izbovú rastlinu. Okrem pekných listov ju zdobia zaujímavé kvety a neskôr malé červené plody.

Ak sa však chceme dočkať plodov, musíme rastlinu v letnom období vyložiť na polotienisté miesto na balkóne, terase alebo v záhrade, aby sa ku kvetom dostal hmyz, ktorý ich opelí. Ak tak neurobíme, musíme sa o opelenie postarať sami – pomocou štetca. Koncom leta rastlinu zasa prenesieme dovnútra, aby ju nepoškodili prvé jesenné mrazíky, lebo nie je odolná proti mrazu.

Pestovanie

Vhodný je pre ňu každý substrát na izbové rastliny, môžeme ho však zmiešať s malým množstvom piesku. Počas vegetácie prihnojujeme raz za týždeň kombinovaným hnojivom s obsahom dusíka a draslíka. Zalievame pravidelne, no vždy až vtedy, keď substrát vyschne. Každý rok na jar je vhodné presadiť ju do väčšieho črepníka. Rastlina veľmi dobre znáša rez, preto ju celý rok môžeme tvarovať. Túto vlastnosť využívajú hlavne pestovatelia bonsajov. Pre svoju nenáročnosť a fakt, že jej vyhovujú miestnosti s ústredným kúrením, sa čoraz častejšie pestuje aj ako izbová rastlina.

Ďalší príbuzní

V zahraničnej literatúre sa môžeme stretnúť s označením tejto rastliny Syzygium paniculatum. Oba rody Syzygium i Eugenia patria do čeľade myrtovitých a sú blízkymi príbuznými. Syzygium má slovenský názov klinčekovec a z množstva druhov je najznámejší klinčekovec voňavý. Sušené púčiky jeho kvetov sa používajú ako korenie, klinčeky.

Kvety a plody

Eugénia pochádza z Austrálie, kde rastie väčšinou ako ker alebo menší strom. Dosahuje výšku tri až štyri metre. V našich podmienkach, pri pestovaní v nádobe, vyrastie maximálne do výšky jeden a pol metra. Je to vždyzelená rastlina s malými tmavozelenými protistojnými listami. Mladé výhonky bývajú sfarbené do červena. Voňavé biele kvety sú usporiadané do súkvetí a sú zaujímavé veľkým množstvom dlhých tyčiniek, čím pripomínajú kefky na fľaše. Väčšina kvetov po odkvitnutí opadne, plody sa obyčajne vyvinú až z kvetov na konci obdobia kvitnutia. Pripomínajú naše čerešne – farbou i tvarom. Sú jedlé a majú osviežujúcu, kyslastú chuť. Dozrievajú v zime, preto rastlinu nazývajú aj vianočná čerešňa. Zo semienok, ktoré nájdeme vnútri, si môžeme vypestovať nové rastliny.

Vizitka rastliny

Názov: eugénia myrtolistá (Eugenia myrtifolia)
Vzhľad: vždyzelený ker
Kvety: biele
Listy: tmavozelené, lesklé
Plody: červené bobule