Ovocie

Čínske datle

27950Jujuba holá je subtropický strom, ktorý sa dá pestovať aj v našich oblastiach vo voľnej pôde. Dovážajú sa k nám jeho sušené plody, ktoré bývajú označené ako čínske datle.

Plody sú 2 až 5 cm dlhé kôstkovice. Ich tvar býva rôzny, môže byť guľatý, oválny, vajcovitý až hruškovitý. Nezrelé plody sú zelené, zrelé majú hnedožltú, červenkastú či čiernu farbu. Šupka je lesklá, pevná, hrubá asi 1 mm. Pod ňou je belavá, nie veľmi šťavnatá dužina. Jej chuť je sladká, dá sa prirovnať k hruške či jablku. V dužine je asi 1,5 cm veľká kôstka s drevnatou škrupinou. Je to tradičná čínska liečivka, patrí dokonca medzi najstaršie ovocie využívané v tradičnej čínskej medicíne. Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ale aj ďalšie vitamíny, minerálne látky, stopové prvky, škroby a cukry. Blahodarne pôsobia na tráviaci systém, pečeň a slezinu, znižujú krvný tlak, liečia zápaly hrdla.

Odolná drevina

Stromy sa pestujú v subtropických oblastiach Ázie, Afriky a Ameriky, kde dorastajú do výšky asi desať metrov. Majú rozložitú korunu, konáre sú prevísajúce a sú na nich malé tŕne. Listy sú na líci tmavozelené, zo spodnej strany svetlejšie. Drobné, jemne voňavé kvety vyrastajú z pazúch listov v malých skupinkách. Rastlina patrí do čeľade rašetliakovitých. Uvádza sa, že jujuba odoláva mrazom okolo -25°C, preto ju môžete pestovať aj v našich podmienkach bez ochrany. Odporúča sa chrániť len mladšie rastliny, napríklad zasypaním hrubšou vrstvou pilín. Vyberte jej teplejšie stanovište, najlepšie pri múre domu. Existujú orody, ktoré sa líšia obdobím dozrievania plodov, ako aj výnosmi. Z dospelých stromov sa získava priemerne okolo sto kilogramov plodov. V našich podmienkach, pravdaže, s takou úrodou nerátajte, úspech je už kvitnutie stromu. Niektorí pestovatelia však uvádzajú, že v septembri až októbri zberajú plody, ktoré nie sú síce také veľké ako v domovine, ale chutia rovnako dobre. Nazberané plody sa odporúča nechať trochu odležať, aby sa dužina mierne vysušila; potom je krehkejšia a sladšia.

Pestovanie

Na pestovanie nie je jujuba náročná. Pôda nemusí byť výživná, vyhovuje jej piesčitá, ako aj ílovitá pôda. Najdôležitejšia je slnečná a záveterná poloha. V našich podmienkach strom začína pučať koncom marca až začiatkom apríla, o niečo neskôr kvitne. Ak vaša odroda nie je samoopelivá, odporúča sa pestovať dva exempláre. Ďalšie užitočné odporúčanie je pestovanie kôpru v jej tesnej blízkosti.

Zaujímavosť

Čerstvé i sušené listy majú zvláštny účinok – ak ich požujete, prestanete asi na hodinu cítiť sladkú chuť. Obsahujú totiž látku, ktorá paralyzuje bunky, ktoré vnímajú sladkosť.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share