Mäsožravky

Pasca na muchy

Niektoré rastliny lovia hmyz rafinovaným spôsobom a vylepšujú si tak príjem bielkovín. Rastliny sú v našich predstavách vzorom mierumilovnosti. Určite mnohých prekvapí, že až päťsto rastlinných druhov sa špecializuje na lapanie živočíchov, najmä hmyzu. Väčšinou sú to rastliny na bahnitých a rašelinných pôdach, chudobných na dusík. Jeho nedostatok v pôde nahrádzajú živočíšnymi bielkovinami. V krajnom prípade vyžijú aj bez nich, ale je to na úkor ich zdravotného stavu, sily i kvitnutia. Mäsožravé rastliny využívajú dva druhy pascí: pasívne, s rôznymi rafinovanými lákadlami pre hmyz a aktívne, s pohyblivým mechanizmom na chytanie. Pasívnymi lovcami s prírodným prepadliskom sú krčiažniky (Nepenthes), saracénia (Sarracenia), darlingtónia (Darlingtonia) a heliamfora (Heliamphora). Pasce s lepidlom uplatňuje rosičkovec (Drosophyllum). Z aktívnych pascí, ktoré sa nad korisťou zatvárajú, niet úniku. Takým spôsobom loví rosička (Drosera) a tučnica obyčajná (Pinguicula vulgaris). Na prítomnosť koristi reaguje pohybom i mucholapka (Dionaea) a bublinatka (Uricularia), ktorá obeť doslova vsaje. Pascami na chytanie koristi sú listy, ktoré sú osobitne prispôsobené, alebo premenené. Uzatvárajú sa ako klepec, alebo chytajú na lepidlo. Dielo dokončujú tráviace šťavy. V podstate ide o výživu listom, ktorú v trocha odlišnej forme uplatňujeme pri pestovaní mnohých rastlín.

Čo potrebujú

Mucholapka obyčajná (Dionaea muscipula) pochádza z USA a na mieste pôvodného výskytu v Severnej a Južnej Karolíne jej hrozí vyhynutie. Rastie tam na vlhkých, ale nie mokrých pôdach, ktoré sú prevažne piesčité, s menším podielom rašeliny.

Drosera adelae má rada vlhké rašeliniská i teplé, svetlé okno v kuchyni. Neznáša však priame slnečné svetlo.

Drosera capensis „Alba“ potrebuje pre svoje dlhé korene hlbokú nádobu a zeminu zmiešanú z rašeliny a piesku v pomere 2:1.

Nepenthes hybridy „krčiažniky“ sú v ponuke niektorých špecializovaných obchodov. Majú lieviky rôznych tvarov a farieb. Potrebujú teplé a vlhké prostredie, preto im vyhovuje svetlá kúpeľňa.

Pinguicula moranensis sa kedysi pestovala spolu s orchideami ako prirodzená, živá mucholapka.

Pri „kŕmení“ opatrne!

Mäsožravé rastliny netreba kŕmiť, iba ak chceme rastlinu pozorovať „pri love“. Musíme jej ponúknuť iba malé mušky alebo varené bielko veľkosti špendlíkovej hlavičky, prípadne rovnako veľký kúsok mäsa alebo tvrdého syra. Príliš veľké porcie môžu vyvolať zahnívanie listov. Nestráviteľné zvyšky po otvorení pasce opatrne odstránime pinzetou.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share