Mäsožravky

Drosera

Rosičky sú druhým najväčším rodom mäsožravých rastlín. Vyskytujú sa v rôznych biotopoch a v rôznych geograficky izolovaných územiach. Korisť chytajú na stále orosené, lepkavé listy rôznych tvarov a sfarbení. Rozdeľujeme ich do niekoľkých skupín…

A to :
– Nezaťahujúce svetlomilné rosičky
– Rosičky s prezimovacími pupcami
– Pralesné tropické rosičky
– Trpasličie rosičky
– Hľuznaté rosičky

Vrchná strana rosičiek je pokrytá tentákulami. Hlavičky tentákulí vylučujú sliz, ktorý obsahuje množstvo enzýmov. Hýbajúci sa hmyz dráždi rastlinu k vytváraniu tráviacich enzýmov a k pohybu. Začnú sa ohýbať tentakule a list sa u niektorých druhov stočí okolo koristi. Kvety sú bielej,ružovej,červenej ale aj žltej farby.Rastliny vyžadujú dostatok svetla a vyššiu vzdušnú vlhkosť. Môžeme ich pestovať aj doma na okne. Kvetináč stoji stále v miske s vodou najlepšie prevarená,alebo odstáta s troškou rašeliny. Ako substrát používame rašelinu + štrk, (pripadne ešte aj piesok a perlit) v pomere 1:1:1.

Presádzanie prevádzame raz ročne, u väčších nádob raz za 2-3 roky ,prípadne pri znehodnotení substrátu. (ak hrozí poškodenie koreňov presádzame s celým koreňovým balom).

V zimnom období obmedzíme zálievku. V tomto období môže v zle vetranom prostredí napadnúť rastliny plieseň. V tom prípade použijeme fungicit napr.: FUNDAZOL.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share