Liečivky

Ruža šípová

Ruža šípová (Rosa canina) je ker s množstvom jemných, bledých, jednoduchých kvetov na dlhých konároch, niekedy dosahuje až štyri metre. Najčastejšie rastie divo.

Nepárno perovitozložené listy, jednotlivé lístky sú vajcovité, na okraji pílkovité, býva ich päť až sedem, na rube na strednej žile sú chlpaté. Prílistky má zrastené so stopkou.

Kvety sú najčastejšie jednotlivé, niekedy sú zoskupené na vrchole stoniek v riedkych vidliciach. Sú bledoružové. Naspodku majú blanovitú čiašku, ktorá nesie päť kališných lístkov a päť korunných lupienkov. Kalich je neopadavý, tyčiniek a piestikov má veľa. Po opelení dozrievajú semenníky na tvrdé, chlpaté nažky, ktoré ako drobné kôstočky vyplnia dutinu čiašky. Sú pravým plodom ruže. Čiaška zdužinatie, sčervenie, vznikne známa šípka. Šípka je nepravým plodom ruže.

Pre liečivé plody ich pestujú aj záhradkári. Používajú ich aj ako podpníky pri šľachtení záhradných ruží.

Divo rastie takmer všade, pri cestách, na medziach, stráňach a pri krajoch lesov. Kvitne v máji až júni.

Zberáme šípky, niekoľko dní pred ich plnou zrelosťou, keď sa sfarbia do svetločervena a sú ešte tvrdé. Obyčajne je to v septembri alebo októbri. Najvýhodnejšie je sušiť ich v sušiarni pri teplote do 10 °C. Tak zachováme v šípkach najvyšší obsah vitamínu C. Droga je kyslotrpká, nevonia a nezapácha, čaj zo šípok má však príjemnú vôňu a chuť.

Šípky obsahujú triesloviny, invertný cukor, sacharózu, pektín, kyselinu citrónovú a jablčnú, éterický olej, flavonoidy a kyselinu nikotínovú. Okrem vitamínu C obsahujú najmä vitamíny B1, B2, K a PP a mnoho mikroelementov, napríklad fosfor, vápnik, draslík a horčík.

Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky. Majú napríklad močopudný a sťahujúci účinok a zastavujú krvácanie. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi. Drogu môžeme používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii. Pomáha pri blokovaní kvapalín v organizme, pri piesku a kameňoch v močovom mechúre a žlčníkových kameňoch. Zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ju pri zle sa hojacich ranách a pri zníženej exkrécii žalúdka, napomáha normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.

Šípky môžeme využiť pri najrozličnejších zdravotných ťažkostiach. V ľudovom liečiteľstve ich používajú pri cukrovke, ťažkostiach pri močení, únave, dyzentérii, zlatej žile a napríklad aj pri slzení očí.

Sťahujúci účinok dosiahneme, keď na odvar použijeme celé plody aj so semenami.

Šípkový čaj môžeme užívať v priebehu dvoch – troch mesiacov niekoľkokrát v roku. Aby sme predišli rozpadávaniu vitamínu C, treba vypiť čaj hneď po jeho príprave.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share