Existuje niekoľko druhov bylín, ktoré možno použiť na liečenie problémov s nespavosťou. Navodzujú spánok prirodzenou cestou a pozitívom je, že nespôsobujú závislosť.
Už starovekí Číňania a Indovia používali veľké množstvo byliniek na liečbu rozličných chorôb. Vedeli pripraviť aj čaj na odstránenie nespavosti. Nedostatok spánku a z neho prameniaca únava či stres nie sú dobrí spoločníci. Bylinné extrakty sú vynikajúci zdroj pokojného spánku. Výhoda je, že zbavia telo toxínov a počas dňa vás vzpružia a zbavia každodenného stresu.
Bylinkový vankúšik na pokojný spánok
Pripravte si sušenú mätu, levanduľu, dúšku materinu, lupienky ruže, rumanček a pomiešajte ich. K zmesi pridajte chmeľové šištice pokvapkané troškou alkoholu a všetko vložte do pláteného vrecúška. Vankúšik si priložte k hlave na vankúš.
Rumančekový relax
Veľmi príjemne voňajúca rastlina rumanček kamilkový (Matricaria recutita) je jednoročný osadník lúk. Poznali ho už starí Gréci a pre jeho vôňu ho nazývali „jablko Zeme“. V Egypte bol považovaný za posvätnú bylinu. Vysieva sa na jar a po vytvorení hustého porastu sa oddeľuje vo vzdialenosti 23 cm. Zbiera sa počas celého vegetačného obdobia. Kúpeľ s prídavkom záparu z rumančeka má utišujúci účinok na stresom zmietaný organizmus a ak si ho doprajete, určite sa výborne vyspíte. Zápar si pripravíte zo štyroch hrstí sušenej rastliny.
Zázrak Stredomoria
Svojou magickou vôňou upúta čuchové bunky a jej fialové kvety očaria zrak. Reč je o levanduli úzkolistej (Lavandula angustifolia), ktorej domovinou sú hory stredomorskej oblasti. Rovnako ako jej príbuzná levanduľa lekárska (Lavandula officinalis) sa vyznačuje množstvom liečivých účinkov. Priesady získane delením trsov sa vysádzajú na jar alebo na jeseň do priepustnej vápenatej pôdy. Potrebuje slnečné, no chránené stanovište s nižšou závlahovou dávkou. Kvety sú vhodné na zber, keď najspodnejšie na klase sú už uschnuté.
Kúpeľ s vôňou Stredozemného mora
Budete potrebovať 30 g kvetov levandule, 20 g listov medovky a 10 g ružových lupienkov. Zmes zaparte vriacou vodou, na jednu čajovú lyžičku zmesi postačí jedna šálka vody, a vylúhujte 10 minút.
Uspávací medovkový čaj
Na čaj potrebujete 40 g listov medovky, 20 g chmeľových šištíc a rovnaké množstvo ružových lupienkov, ďalej po 10 g levanduľových kvetov a komonicovej vňate. Na čajovú lyžičku zmesi postačí šálka vriacej vody. Po siedmich minútach lúhovania pite jednu šálku trikrát denne počas 4 až 6 týždňov.
Medovka na spanie
Silice medovky lekárskej (Melissa officinalis) poskytujú nášmu organizmu uvoľnenie od stresu a navodzujú pokojný spánok. Môžete si ju dopestovať zo semena alebo delením podzemka. Nie je náročná na klímu, pôdne podmienky a ani na starostlivosť. Do okolia sa rozširuje krátkymi odnožami vyrastajúcimi z podzemka. Rozmnožuje sa aj samovýsevom, samozrejme, ak ju necháte rozkvitnúť a vytvoriť semená. Listy zberajte počas slnečných dní dopoludnia. Niekoľko dní pred zberom by malo byť slnečných a bez zrážok.
Viete, že…
… ak zmiešate po 1 čajovej lyžičke podrvených feniklových a anízových semien s horúcim mliekom, po 5 až 10 minútach scedíte a pridáte čaj, zaručene zaspíte?
… listy a kvety hlohu jednosemenného a hlohu obyčajného podporujú spánok a zmierňujú nervozitu?
… ľubovník bodkovaný síce pomáha pri liečbe nespavosti, ale obsahuje aj látky, ktoré môžu v tele urýchliť metabolizmus niektorých liekov, a tým znížiť ich účinnosť?
… aj hluchavka biela, ktorá sa podobá pŕhľave, má upokojujúce účinky a pozitívne pôsobí na zaspávanie?
… čaj z kvetov lipy veľkolistej i malolistej okrem iného účinkuje aj pri pocitoch nervozity a poruchách spánku?