Leuzea šuštivá
Koreň leuzey šuštivej má podobné účinky ako ženšen. V súčasnosti sa stáva čoraz vyhľadávanejším, lebo zvyšuje celkovú odolnosť organizmu, pôsobí antidepresívne, pomáha pri bolestiach hlavy, poruchách spánku i nervovom podráždení. Rastlina vzrastom i kvetom nápadne pripomína náš bodliak, ale jednotlivé časti sú mäkké a bez ostňov. Nerozkonárená hrubá stonka je vysoká 0,5 až 1,2 m, zakončená súkvetím – guľovitým ružovofialovým úborom s priemerom štyri až osem centimetrov. Kvitne v júni až auguste a je hmyzoopelivá Leuzea šuštivá (Leuzea rhapontica) je veľmi dekoratívna, trváca bylina, ktorá sa v našich podmienkach dobre aklimatizovala. Je nenáročná na teplo a bez problémov prezimuje. V prvom roku vytvára prízemnú ružicu listov. Z nej po prezimovaní vyrastá jedna až osem priamych bylí, ktoré neskôr rozkvitnú. Koreň je široký 1-2 cm, poprepletaný tenkými hnedými korienkami, ktoré starnutím zdrevnatejú. S úspechom ju môžeme pestovať na hlinito-piesočnatých pôdach so slabo kyslou až neutrálnou pôdnou reakciou, so strednou zásobou prijateľných živín, ale vyšším obsahom humusu a organických látok.
V záhradách ju vysievame do hniezd do sponu 0,6×0,3 m. Do jedného hniezda dávame dve až štyri nažky. Najvhodnejším obdobím je koniec marca až začiatok apríla. Môžeme ju pestovať aj z predpestovaných priesad. Počas vegetácie pôdu pravidelne kypríme a porast udržiavame nezaburinený. Po prezimovaní, v závislosti od kondície porastu, možno aplikovať priemyselné hnojivá, prihnojovanie čerstvým hnojom neznáša. Koreň ako hlavná surovina dosahuje vek pätnásť až dvadsať rokov a zberať sa začína na konci tretieho vegetačného roku, najlepšie v jeseni alebo zavčasu na jar. Z pozberaných koreňov, ktoré majú špecifický zápach, treba odstrániť zvyšky zeminy veľmi krátkym premytím vo vode. Dlhšie premývanie spôsobuje nežiaduce straty obsahových látok. Po očistení sa korene sušia voľne v tenkých vrstvách. Používajú sa na prípravu záparu, odvaru alebo tinktúry. Účinkujú pri zníženej telesnej výkonnosti, pri poruchách trávenia a potencie, pri zvýšenej hladine cholesterolu a cukru, preventívne pri zvýšenom zaťažení psychického i fyzického pôvodu. Zberať môžeme aj vňať – mladšie a stonkové listy, ich účinok je však nižší. Pre nepríjemný zápach uvoľňujúci sa z listov po mechanickom porušení je vhodné použiť pri zbere rukavice.
Návod na prípravu
… záparu – tri lyžice suchých posekaných koreňov zalejeme litrom vriacej vody a necháme vylúhovať aspoň tri hodiny. Precedíme a užívame jednu lyžicu trikrát denne pred jedlom.
… tinktúry – 50 g suchých narezaných koreňov zalejeme pol litrom 40 až 60 % alkoholu. Počas macerovania uzavretú fľašku občas potrasieme a po 14 až 20 dňoch scedíme. Užívame dvakrát denne 20 až 30 kvapiek pred jedlom tri až štyri týždne. Posledná dávka sa má užívať 3 až 4 hodiny pred spaním.
Viete, že…
… leuzea šuštivá pochádza z južnej Sibíri, Kazachstanu a Mongolska? Už prví osadníci na Altaji si všimli, že jelene maraly žerú jej korene, ktoré si vyhrabávajú kopýtkami spod zeme. Podľa toho dostala ľudové pomenovanie maralí koreň. Traduje sa, že pomáha pri štrnástich chorobách a zároveň omladzuje. Tatári ju používajú ako afrodiziakum.
Dobrý deň, moju zvedavosť nevie ukojiť žiaden text o Leuzei šuštivej.Vyhľadávam reálnu fotku koreňového úboru rastliny.Pomôžte!Ďakujem!!