Vres obyčajný
Pôvod vedeckého označenia vresu je v gréckom slove kallynó, čo znamená zametám alebo čistím, lebo kedysi sa z neho vraj robili metličky.
Je to metlovitý kríček vysoký dvadsať až sedemdesiat centimetrov. Má zakoreňujúce sa konáriky so striedavými trvácimi ihlicovitými lístočkami a koncovými strapcami drobných štvorpočetných kvetov. Ovisnuté kvety majú okrem červenofialového alebo bledofialového kalicha ešte vonkajší kalištek zo štyroch listeňov. Štyri korunné lupienky zrastajú do podlhovasto zvoncovitej koruny. Kvietky rastú v hustom, takmer jednostranom strapci. Plodom je tobolka.
Vres (Calluna vulgaris) je veľmi náročný na kyslosť pôdy. V prírode žije v kyslomilných spoločenstvách (pH 4,6-5,8), najmä na kyslých pieskoch, jalových pôdach, bridliciach a podobne.
Kvitne v júli až septembri či októbri a obdobie kvitnutia trvá asi dva až tri týždne. Je to významná medonosná rastlina. Dnes si ho ľudia s obľubou vysádzajú do záhrad a ako okrasná rastlina našiel využitie aj vo floristike.
Predmetom zberu je predovšetkým kvet, ktorý zberáme mierne rozvinutý v auguste až septembri, vňať od začiatku kvitnutia. Droga sa nezaparuje a nedrobí. Zberáme aj vňať s kvetom, a to bylinné vrcholky rastlín bez spodných zdrevnatených častí.
Vňať obsahuje asi 7 % katechínových trieslovín a flavonoidov (kvercitín a myricitrín), erikolín, okrem nich horčinu, živicu, sliz s dobrými želírujúcimi vlastnosťami, silicu, kyselinu citrónovú a kremičitú. Droga nemá pach a chutí horkasto i trpko. Kvet obsahuje hlavne triesloviny, minerálne látky, redukujúce cukry, glykozoidy, farbivá a erikolín.
Uplatňuje sa v kombináciách s inými bylinkami ako močopudný, dezinfekčný a protizápalový prostriedok na močové cesty, má potopudné a sedatívne účinky. Zlepšuje spánok. Môžeme ho užívať aj pri chorobách z prechladnutia a horúčkach. Pridáva sa do gynekologických čajových zmesí. V ľudovom liečiteľstve sa využíva na liečenie chorôb obličiek, prostaty, rozpúšťa močové kamene. Svojou močopudnosťou zlepšuje odvod tekutín z tela a prospieva aj pri reumatických ochoreniach. Má dobré účinky pri poruchách látkovej premeny.
Prináša úľavu pri zastavení močenia zápalového pôvodu. Jeho sťahujúce účinky možno uplatniť aj zvonku na omývanie rán.
Čaj z vresu nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhom užívaní.