Repík lekársky (Agrimonia eupatoria) je trváca, tridsať až stodvadsať centimetrov vysoká bylina. V prvom roku vytvára prízemnú ružicu nepárne perovito zložených veľkých listov. Až v druhom roku vyrastá priama, väčšinou jednoduchá, v dolnej časti nerovnako listnatá byľ, na vrchole zakončená klasom drobných žltých kvetov. Plodmi sú nažky s háčikmi. Celá rastlina je drsne chlpatá. Kvitne v júni až v auguste. Príjemne vonia a je medonosná.
Pestovanie
Na úspešné pestovanie treba pripraviť podmienky už pred sejbou. Čím dlhšie ho pestujeme, tým viac rastie riziko zaburinenia trvácimi burinami a riziko premnoženia škodcov. Nepestujeme ho tam, kde sa vyskytuje pýr plazivý, pichliač roľný, lipnica ročná, ovos hluchý, praslička roľná a púpava lekárska. Trváce buriny sa snažíme vopred zničiť.
Repík ako trvalka kladie nároky aj na príjem živín. Všetky hnojivá, vyžadujúce hlboké zapracovanie, musia byť použité pred sejbou. Pretože sa počas pestovania už len prihnojuje, treba v pôde zabezpečiť dostatok organickej hmoty, na ktorú sa minerálne živiny budú môcť viazať. Od druhého roku prihnojujeme podľa potreby a odobratých živín. Odporúčame použitie granulovaného NPK vždy na jeseň po druhom zbere.
V záhrade môžeme osivo repíka siať po štyri až šesť semien do hniezd v spone 50×50 cm, prihrnieme ho asi pol centimetra hrubou vrstvou zeme a celú plochu prejdeme ručným valcom. Repík klíči pomaly – až šesťdesiat dní.
Možno ho vysádzať aj z predpestovaných priesad. Semená vysievame v marci – apríli do debničiek v skleníku. Debničky naplníme pareniskovou zeminou a na povrch nasypeme dva centimetre jemného riečneho piesku, ktorý pritlačíme doštičkou. Semeno rozhadzujeme riedko, aby bolo dobre rozdelené po celej ploche. Zasypeme ho pieskom v trojnásobne hrubšej vrstve ako je jeho veľkosť, pritlačíme, zabezpečíme teplotu 15-20 0 ° C a kropíme. Dobre klíčivé semená vzídu o dvadsať až dvadsaťpäť dní. Po vyklíčení rastlinky presadíme, podľa potreby zalievame, prevzdušňujeme a tienime. Neskôr ich prestaneme tieniť a postupne otužujeme. Môžeme ich presádzať aj do zemino-rašelinových balíčkov uložených na podložkách. Takto pripravené sadivo má výhodu, že rastlinky v balíčkoch dobre zakorenia a po vysadení sa nemusia polievať štyri až šesť dní.
Porast repíka udržiavame v čistote. Do jesene rastliny vytvoria prízemnú ružicu listov. Repík lekársky ponechávame na tom istom mieste asi osem až desať rokov.
Rastliny v prvom roku rastú veľmi pomaly a vytvárajú len prízemnú ružicu listov. Necháme ich prezimovať – neorezávame ich. V druhom roku na jar, hneď ako to dovolí počasie, porast okopeme. Pretože repík lekársky kvitne postupne, dozrieva aj semeno. S jeho zberom začíname vtedy, keď začína meniť farbu zo zelenej na hnedú. Semeno sa odporúča zberať ráno za slabej rosy odrezávaním semenačky bez vňate a ukladáme ich do papierových vriec. Každý deň ich poobraciame. Asi o štrnásť dní doschnú. Uložíme ich v papierových vreciach.
Využitie nachádza v humánnej aj veterinárnej medicíne, vo farmaceutickom priemysle, v ľudovom liečiteľstve. Začiatkom kvitnutia zberáme celú kvitnúcu vňať hrubú do 5 mm aj so spodnými listami.
V oficiálnej medicíne sa využíva ako pomocný liek pri chorobách tráviacej sústavy, ako stomachikum, pri poruchách pečene a močových ciest, na úpravu látkovej premeny a pri kĺbových a zápalových ochoreniach. Zvonka sa používa ako adstringens pri poraneniach, na hnisavé vyrážky a chronické ekzémy, rany, popáleniny, ako kloktadlo pri zápale ústnej dutiny (paradentóze), pri poruchách hlasiviek, na výplach nosa pri silnej nádche, pri zápalových kožných chorobách a podobne.