Liečivky

Horec žltý

Horec žltý (Gentiana lutea) je trváca rastlina, ktorej priama, nerozkonárená, dutá a ryhovaná stonka dorastá do výšky jedného metra, ale aj vyššie. Má veľké, protistojné, elipsovité listy s celistvým okrajom a krátkou stopkou, alebo sediace listy s výraznou oblúkovitou žilnatinou. Úhľadné sýtožlté kvety s päť až šesťpočetnou korunou sa nachádzajú v pazuchách horných listov, tvoria prasleny. Plody sú mnohosemenné tobolky. Podzemnú časť tvorí mnohohlavý hrubý, dužinatý a priečne ryhovaný podzemok. Z neho vyrastá rozkonárený, až jeden meter dlhý koreň s ostrou horkou chuťou. Podobne ako podzemok, je hnedý, znútra žltkastý.

V oblasti Karpát sa vyskytuje do výšky 1500 až 1800 metrov nad morom. Vo voľnej prírode sa vyskytuje stále zriedkavejšie, je chránený. Pestovať ho odporúčajú v stredo- a vysokohorskom pásme, najmenej 600 metrov nad morom. Darí sa mu v slabo zatienených vyšších polohách, v ľahkej pôde, ktorá má byť dostatočne vlhká, hlboká a kyprá, bohatá na vápno.

Rozmnožujeme ho čerstvými vyzretými semenami alebo vegetatívne. V lete získané semeno vysejeme v jeseni na záhon do dobre pripravenej pôdy, alebo do debničiek, prikryjeme ho lesným humusom alebo rašelinou, zavlažujeme a chránime ho pred vtákmi konárikmi ihličnanov.

Ak má semeno na jar vyklíčiť, v zime ho treba deväť týždňov stratifikovať v piesku pri teplote 2 °C. Drobné semeno vysievame do pôdy plytko. V počiatočných fázach má pomalý vývin. Rastliny chránime pred prudkým slnkom a až na jar v treťom roku ich vysádzame do vopred pripravených hlbších jamiek v spone 50×50 centimetrov. Spočiatku vyrastá ružica prízemných listov. Kvitne v piatom až šiestom roku. Koreň je veľmi vyhľadávaný. Ostáva v pôde desať rokov.

Pre zber koreňov horca žltého je výhodný piaty rok a ďalšie, v októbri a novembri. Vtedy korene dorastajú až do dĺžky štyridsať centimetrov a do hmotnosti štyristo gramov. Zberáme staršie korene z rastlín, ktoré už kvitli. Korene vykopávame opatrne, aby sa nezlomili. Desaťročné korene majú hmotnosť až päť kilogramov. Korene opláchneme, pozdĺžne narežeme na pol centimetra hrubé rezance a hneď usušíme v tenkej vrstve pri počiatočnej teplote asi 35 °C, ktorú postupne zvyšujeme až na 60 °C.

Droga obsahuje glykozidné horčiny, ktorých základom je amarogencín, ďalej triesloviny, slizy, cukry, pektíny, éterický olej a farbivo gentizín. Korene horca žltého a prípravky z neho stimulujú exkréciu a motorické funkcie tráviaceho ústrojenstva, ako aj pečene a žlčníka. Ich vplyvom sa zvyšuje vylučovanie slín a žlčovej šťavy. Zlepšujú trávenie, povzbudzujú žalúdočnú činnosť, zosilňujú činnosť čriev, pečene a žlčníka pri nechutenstve. Lekári ho predpisujú pri črevných kolikách, pri zápche, žltačke a chudokrvnosti. V ľudovom liečiteľstve ho používajú pri ochorení pečene, pri dne, hlístach a pri obličkových kameňoch.

Súvisiace články

3 komentárov

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share