hamamelHamamel virgínsky (Hamamelis virginiana) je ker alebo stromček s páperistými konárikmi a s lysavejúcimi, hrubo zúbkatými listami, ktoré sú stopkaté, majú elipsovitý tvar a sú veľké asi desať až pätnásť centimetrov. Kvety má pravidelné, štvopočetné, kališné lístky vajcovité, zvnútra žltookrajové, tupé a zvonka plstnaté. Sú zoskupené v úžľabí listov do zväzočkov. Korunné lupienky sú žlté, štyri tyčinky majú krátke nitky a striedajú sa so šupinkovitými staminódiami. Semenník je vrchný. Plodom je tobolka s dvoma čiernymi semenami. Strom dorastá asi do výšky štyri metre.

Pochádza zo Severnej Ameriky. Kvitne v jeseni alebo v zime. U nás sa pestuje ako dekoratívna drevina v parkoch a okrasných záhradách. Listami pripomína lieskový orech. Darí sa mu na vlhkých, bezvápencových pôdach na slnku alebo v polotieni.

Je to stará indiánska liečivá rastlina. Odvar z kôry a listov využívali severoamerickí domorodci oddávna proti mnohým chorobám, predovšetkým však ako protizápalový prostriedok. Bol osvedčeným vonkajším aj vnútorným prostriedkom pri hemoroidoch, osobitne pri krvácajúcich, na kŕčové žily, opuchy, pri cievnych ochoreniach a na miestne zápaly. Odporúčali ho aj pri krvácaní z nosa, žalúdka, z čriev, pľúc a podobne, pri hroziacom potrate, zvonka na podliatiny, omrzliny, svrbivé ekzémy, aj pri niektorých pohlavných chorobách.

Okrem sťahovania uvoľnenej zvädnutej pokožky pôsobia priaznivo na ľahko popraskanú nečistú pokožku s rozšírenými pórmi a tlmia aj nadmerné vylučovanie mazu.

Múčnaté semená, bohaté na olej, majú príjemnú chuť a slúžili ako pochúťka. Extrakt sa využíva v pánskej kozmetike.

Drogu tvoria najčastejšie listy. V Amerike sa zberajú v jeseni a rýchle sa sušia. Niekedy sa upotrebuje kôra. U nás sú predmetom zberu zriedkavo. Na farmaceutický trh prichádzajú zvyčajne lisované v baloch alebo postláčané, akoby zlisované v herbári, narezané a stlačené na kompaktnú hmotu.

Listová droga obsahuje predovšetkým triesloviny hamamelitaníny. Ďalej je tu cholín, saponín, vitamín C a silica.

Je to v prvom rade adstringens, má sťahujúce účinky. Výťažky – zápary alebo extrakty – sa používajú najmä v mastiach pri hemoroidoch alebo v čapíkoch pri kŕčových žilách, vredoch predkolenia, ako krv zastavujúci a liečebný prostriedok na rany, proti miestnym zápalom kože a slizníc a pri hnačkách. V miernom adstringentnom účinku spočíva aj určitý spôsob tonizujúceho pôsobenia na kožu, teda aj v kozmetike. Hamamelová voda sa používa aj na ošetrovanie podliatin, lišajov a hemoroidov. Kôra a list sa niekedy aplikujú spolu aj vnútorne, extraktom sa aj umývajú vlasy proti lupinám.

U nás sa vyrába masť z tekutého hamamelového extraktu. Aplikuje sa na hemoroidy, análne trhliny, ale aj v liečebnej kozmetike.