Echinacea purpurová
Echinaceu purpurovú (Echinacea purpurea) poznáme aj pod názvom rudbekia purpurová.
Táto viacročná rastlina dorastá do výšky pol až jeden a pol metra. Listy sú vajcovito-kopijovité, so zúbkovitým okrajom. Pomerne veľké kvetné úbory majú kužeľovito vypuklé kvetné lôžko s výraznými jazykovitými kvetmi, ktoré sú širšie, purpurové. V našich podmienkach kvitne zvyčajne v júli až septembri. Pôsobí veľmi dekoratívne, najmä keď má rozkvitnuté jazykovité kvety úborov. Z tohto dôvodu sa často pestuje v záhradkách spolu s príbuznými druhmi, ako je Echinacea angustifolia a Echinacea pallida.
Darí sa jej na ľahkých, hlinito-piesočnatých pôdach, ktoré sú dostatočne zásobené humusom a vlahou. Keď je málo zrážok, musíme ju zavlažovať. Je teplomilnou rastlinou, preto jej vyhovujú slnečné polohy.
Počas vegetácie toleruje teplejší a suchší priebeh počasia, nie chlad a nadmerné vlhko. Je rastlinou dlhého dňa, svetlomilná.
Na jednom stanovišti vydrží tri až päť rokov, preto je potrebná kvalitná príprava pôdy. Na jeseň do pôdy zapracujeme vyzretý maštaľný hnoj alebo kompost, na jar ju urovnáme hrabľami. Porast môžeme zakladať priamou sejbou na jar, ale istejšia je výsadba z predpestovaných priesad. Priamo vysievame v apríli až máji, keď teplota pôdy obsahuje 10 °C, do riadkov vzdialených 45 až 60 cm, do hĺbky 2 až 4 cm. Vzdialenosť rastlín v riadku má byť 20 až 30 centimetrov.
Pri predpestovaní priesad osivo vysievame do výsevného substrátu v polovici februára. Hrúbka hornej vrstvy by nemala presiahnuť pol centimetra. Po sejbe sa odporúča povrch substrátu mierne pritlačiť. Priesady vysádzame začiatkom mája do sponu 20-30 x 30-60 cm. Na výsadbu sú vhodné vtedy, keď majú vyvinutých štyri až šesť pravých listov. V priebehu vegetácie porast udržiavame nezaburinený. Na jeseň v chladnejších pestovateľských oblastiach prihrnieme ku koreňom pôdu alebo nastelieme kompost, čím podporíme lepšie prezimovanie rastlín. Kvitnúcu vňať – kvetný úbor so stonkou dlhou maximálne 30 cm, zberáme v čase, keď je zakvitnutých približne päťdesiat percent kvetov. Striháme iba úplne rozkvitnuté kvetné úbory. Vňať sušíme v malých vrstvách pri teplote do 40 °C.
Pôsobenie drogy je osobité, preto sa dá ťažko porovnať s ostatnými liečivými bylinami. Má antiseptické a antibiotické účinky, všeobecne stimulačne pôsobí na lymfocyty a na lymfatický systém.
Prípravky sa používajú pri chrípke a kataroch horných ciest dýchacích, pri nachladnutí, angíne, pri chronických zápalových stavoch, pri zápaloch prostaty i zápaloch ženských pohlavných orgánov. Okrem jednoduchej čajovej formy sa používa najmä liehová tinktúra.