Kvety

Tulipán

tulipanKaždý rok sa na trhu objavujú nové, zaujímavejšie a krajšie odrody. Bohatý rod tulipánov sa podľa tvaru kvetov rozdeľuje do pätnástich skupín, ale ľahko ho možno rozdeliť aj podľa obdobia kvitnutia alebo použitia v záhrade. Sú to vynikajúce rastliny na záhony alebo obruby. Nízke druhy sú ideálne do skaliek a skalkových nádob.

Nároky tulipánov

Väčšine druhov sa darí v úrodných, priepustných a na humus bohatých pôdach, na slnečných a chránených miestach. Aby mohli plne rozvinúť svoju krásu, potrebujú dostať výživu. Na stanovište preto každý rok na jeseň rozhodíme kompost, na jar ho doplníme plným hnojivom. Po odkvitnutí podporí vyzrievanie cibúľ draselné hnojivo. Príliš ľahká, ako aj príliš ťažká pôda je nevhodná. Musí byť dobre priepustná, pretože stojaca voda škodí koreňom, ktoré v takom prostredí odumierajú alebo ich napádaj choroby, takže sú ohrozené aj cibule. Nízke tulipány majú radšej otvorené, slnečné stanovište s piesočnatou pôdou. Vyberáme a rozsádzame ich, iba keď sú veľmi prehustené. Rozmnožujú sa aj dcérskymi cibuľkami.

Pestovanie

Záhradné tulipány, aj keď sú na vhodnom stanovišti, musíme po dvoch, najneskôr štyroch rokoch vybrať a presadiť na iné miesto. Každoročne sa vyvíjajúce cibule sa nakopia, navzájom si prekážajú, majú málo priestoru. Vysadíme ich na nové stanovište, na také miesto, kde sme ich v posledných štyroch rokoch nepestovali, pretože obyčajne pôvodca choroby zostáva v pôde. Cibule vyberáme, keď listy uvädli a zhnedli, to znamená koncom mája, začiatkom júna. Potom ich očistíme a vytriedime. Ak máme dostatočný počet veľkých a väčších cibúľ, ponecháme iba tie. Vylúčime všetky poškodené exempláre a choré odstránime aj so zeminou, ktorá ich obklopuje. Na záhonoch, ktoré v lete výdatne zalievame, cibule tulipánov nevyzrievajú a môžu začať hniť. V takomto prípade radšej vysadíme tulipány do plastových košov, ktoré po odkvitnutí vyberieme aj so zeminou. Kôš umiestnime na suchšie, polotienisté stanovište, kde listy zatiahnu a cibule vyzrejú.

Použitie tulipánov

Pre tulipány je charakteristické, že kvitnú a skrášľujú záhradu iba v priebehu jedného ročného obdobia, potom odpočívajú a záhon osirie. Preto je dobré, ak s nimi spolu vysádzame nezábudky a sedmokrásky, ktoré kvitnú dlhšie, alebo ich vysadíme pod listnaté trvalky, ktoré kvitnú v lete alebo na jeseň. Zvlášť vhodné sú trvalky, ktoré svojimi širokými listami zakrývajú medzeru po tulipánoch a poskytnú im žiadaný tieň. Výraznejšie budú, ak do skupinky spoločne vysadíme najmenej sedem až desať cibúľ jednej odrody. Aby nebola žiadna z kvetín zakrytá, treba poznať výšku jednotlivých odrôd. Do skupiniek sa takisto snažíme vysadiť postupne rozkvitajúce druhy, čím predĺžime ich kvitnutie od konca marca do júna. Najskôr kvitnú niektoré botanické druhy, potom tulipán Fosterov a Kaufmannov (Tulipa fosteriana a kaufmanniana), ako aj skoré jednoduché tulipány. Ako posledné kvitnú ľaliovité a papagájovité druhy. Umiestňujeme ich na frekventovaných miestach v dosahu očí. Časť najskorších odrôd treba vysadiť na najteplejšie miesto, aby rozkvitli čo najskôr.

Tulipán

Na jar rozkvitajú tulipány azda v každej záhrade. Uplatňujú sa najmä šľachtené veľkokveté odrody a prednosti mnohých drobnejších divorastúcich a botanických druhov pritom často zostávajú nedocenené a nevyužité.

Botanické a divorastúce druhy tulipánov môžu zostať podstatne dlhšie na jednom mieste ako veľkokveté, záhradné. Ich trsy sa zväčšujú rastom dcérskych cibuliek, pričom nestrácajú bohatosť kvetov. Väčšina z nich kvitne skoro, až veľmi skoro a najlepšie sa uplatňujú pod listnatými krami. Odkvitnú skôr, ako sa na drevine rozrastie lístie. Rovnako efektne pôsobia ich hniezda v trávniku. Rozrastajú sa samé a nepotrebujú osobitnú starostlivosť. Pri pestovaní skorých druhov, ako je Tulipa puchella a T. tarda, listy zvädnú ešte pred prvou kosbou trávnika a rastlina tak môžu stiahnuť živiny do cibule.

Drobnejšie tulipány vyniknú pri výsadbe do väčších hniezd, v ktorých je najmenej desať rastlín, vysadených na vzdialenosť desať až dvadsať centimetrov. Na jarnú kvetinovú hriadku sú vhodné najmä veľkokveté botanické druhy, ako Kaufmannov, Fosterov a Gregov tulipán. Môžeme ich uplatniť aj v skalkách.

Na pestovanie menších botanických druhov nemusíme mať záhradu, budú stačiť i misky, debničky alebo črepníky.

Do skalky sú najvhodnejšie drobné rastliny a drobné kvety divorastúcich druhov. Keď kombinujeme niekoľko druhov, kvitnú od marca do mája. Po odkvitnutí tulipánov a zavädnutí ich listov, sa v skalke rozšíria vankúšiky pokryvných druhov, ktorých mnohé dlho kvitnú a odoberajú pôde vlhkosť. Divorastúcim druhom tulipánov tak vytvárajú suchšie prostredie, ktoré potrebujú v období vegetačného pokoja.

Tulipány dobre rastú na ľahších priepustných pôdach. Vrstva pôdy pod cibuľou nesmie byť utlačená, nepriepustná. Prílišná vlhkosť spôsobuje zahnívanie cibúľ. Pri výsadbe na miesto, ktoré nemôžeme dosť hlboko prekypriť, napríklad na ploche trávnika, vytvoríme pod cibuľkami drenážnu vrstvu zo štrku a piesku. Vysádzame do hĺbky, ktorá je dvojnásobnou výškou cibule.

Po odkvitnutí odstraňujeme zvyšky kvetov botanických tulipánov, pri divorastúcich druhoch to nie je potrebné.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share