Je pomerne náročné zorientovať sa v rode, ktorý má asi tisíc druhov a niekoľko tisíc hybridov. Bežnému pestovateľovi však stačí rozlišovať begónie okrasné listami, okrasné kvetmi a polokrovité druhy.
Mnohé pochádzajú z dažďových pralesov a subtropických oblastí, aj preto ich pri pestovaní považujeme za stredne náročné až náročné na zabezpečenie vhodných podmienok. Podľa stavby koreňa sa delia na tri skupiny. Rozlišujeme podzemkové, hľuznaté a begónie s vláknitými koreňmi. V našom príspevku sa budeme venovať druhom s podzemkami a vláknitými koreňmi, ktoré sú okrasné listami a pestujú sa ako izbové kvety.
Najznámejším zástupcom podzemkových je begónia kráľovská a jej hybridy (Begonia rex – hybridy). Druh pochádza z Indie. Má mnoho odrôd. Všetky vynikajú pekne sfarbenými, mimoriadne dekoratívnymi listami s výraznou kresbou. Listy dorastajú až do dĺžky tridsať centimetrov, niektoré sú špirálovito stočené. Jednotlivé hybridy sa líšia aj štruktúrou listov. Môžu byť hladké, rebrovité, pľuzgierovité a podobne. Na mnohých sú hrčky, čím vzniká drsný, zvláštny povrch. Ich nenápadné kvety odstraňujeme hneď, ako sa objavia, aby mala rastlina krajší vzrast. Pomerne veľké listy majú rôzne zaujímavé tvary, často sa opakuje tvar krivého srdca. Bývajú svetlozelené s tmavohnedou kresbou, červenkasté s čiernou kresbou, hnedozeleno panašované, zelené s červenou kresbou alebo majú ešte ďalšie efektné kombinácie farieb. Okraje sú hladké alebo strihané. Nádherne sfarbená skupina vznikne, keď spolu vysadíme viacero hybridov begónie kráľovskej. Srdcovité listy takmer rovnakého tvaru s nápadnou kresbou rôznych farieb – červenou, striebornou, zelenou alebo čiernou – budú vyzerať, akoby narástli na jednej rastline. Veľmi vyhľadávané sú aj hybridy Begonia bowerae a Begonia mexicross.
Pestovanie
Po celý rok by mali mať stabilnú nižšiu teplotu. Ak chceme mať krásne listy, nedávame rastliny na silné slnko. V zime ich menej polievame, z času na čas necháme presušiť povrch zeminy. Nemali by mať príliš suché stanovište. Obdobie vegetačného pokoja je vhodné na presádzanie. Vyžadujú zmes zeminy s rašelinou a pieskom alebo drobným štrkom. Črepníky, v ktorých sú zasadené, majú stáť na podložke s vlhkým štrkom. V miestnosti dostatočne vetráme, aby sme predišli múčnatke. Každé dva týždne ich môžeme prihnojiť hnojivom neobsahujúcim vápnik. Obľubujú polotieň, humózny, vlhký a vlhký má byť aj vzduch v ich okolí. Neznášajú však ani trvalé zamokrenie, ani vyschnutie koreňového balu. Sú citlivé aj na prievan. V zime im vyhovujú teploty medzi 15 až 20 °C. Na jar môžu rastline opadať listy, neskôr bez problémov vytvorí nové. Opadu zabránime len nízkymi teplotami v miestnosti, kde begóniu pestujeme.
Rozmnožovanie
Hybridy begónie kráľovskej najjednoduchšie rozmnožíme listovými odrezkami. List rozkrojíme na viac kúskov, v každom by mal ostať kúsok hlavnej žily. Uložíme ich na vlhkú zmes rašeliny a piesku, debničku s kúskami listov položíme do tieňa a udržujeme vlhkosť. Z jednotlivých kúskov vyrastú mladé rastlinky. Ostatné begónie ľahko rozmnožíme vrcholovými alebo stonkovými odrezkami. Begónie okrasné listom pripomínajú oblasti svojho pôvodu a sú také pekné, že kto si kúpi jednu alebo dve odlišné rastliny, stane sa často ich zberateľom.