Aj vy ste sa po návrate z dovolenky museli zmieriť so stratou kvitnúcich rastliniek v črepníkoch, ktorým ani ochotná suseda nedokázala v horúcich dňoch zabezpečiť závlahu? Napriek tomu sa rozkvitnútej terasy, či balkóna nemusíte vzdať. Riešením je pestovanie okrasnej rastliny mandevila (Mandevilla sanderi, syn. Dipladenia sanderi, Dipladenia splendens), ktorá je v čase sucha schopná minimalizovať spotrebu vody, a tak predísť poškodeniu. Je to vzrastná vždyzelená popínavá rastlina s drevnatou stonkou, pôvodom z Južnej Ameriky. Nápadná je atraktívnymi, lievikovitými, jemne voňajúcimi kvetmi, veľkými v priemere 6 cm, ktoré vyrastajú v troj- až päťpočetnom súkvetí. Protistojné, neopadavé oválne listy sú tmavozelené a žiarivo lesklé. Okrem celkovej krásy je táto rastlina cenná svojou schopnosťou regulovať výpar vody zatvorením prieduchov a vytváraním zásoby vody v dužinatých koreňoch. Znamená to, že rastlina prečká bez poškodenia obdobie bez zálievky. Nevädne a vyzerá stále pekne. Samozrejme, že na časté obdobia sucha reaguje zastavením rastu. Za pravidelnú zálievku a hnojenie sa zas odvďačí bohatým kvitnutím a olistením. Pri poranení z výhonkov vyteká mliečna latexová tekutina.

Pestovanie

Zásadne ju pestujeme v črepníku v bežnom substráte pre balkónové kvety. Od jari do jesene umiestňujeme rastlinu von na slnečné alebo polotienisté stanovište, pričom spoľahlivo prekonáva aj horúce dni vrcholiaceho leta. V zime ju pestujeme ako bytovú rastlinu na svetlom mieste, pri minimálnej teplote 5 °C a obmedzenej zálievke. Môžeme ju pestovať ako popínavú rastlinu, vtedy do črepníka vložíme oporu v tvare mriežky, okolo ktorej sa ovíja buď sama, alebo jej s ovíjaním pomôžeme. Ak ju pestujeme ako previsnutú rastlinu, oporu nepotrebuje. Pri takomto spôsobe pestovania môže nahradiť previsnuté muškáty. Na bohatú násadu kvetov vyžaduje každé dva týždne hnojenie kombinovaným hnojivom s mikroelementmi. Rastlinu nerežeme, tvarujeme ju podľa potreby len ovíjaním. Po prezimovaní ju presadíme do väčšej nádoby, alebo ak už má nádoba konečnú veľkosť, aspoň doplníme substrát. Nie je citlivá na hubové ochorenia, zo škodcov ju ohrozujú roztoče a vošky. Mandevilu rozmnožujeme vrcholovými polovyzretými odrezkami vo vlhkom substráte, pri optimálnej teplote 21 °C

Odrody

‘Red Riding Hood’ – pôvodná odroda s kvetmi karmínovočervenej farby. ‘Sundaville Red’ má zamatovo-červené kvety. O mandevilu je veľký záujem, takže možno predpokladať jej rýchle rozšírenie a mimoriadnu popularitu. Rozširovať sa budú prevažne nové odrody ‘Sundaville’, ktoré existujú vo viacerých farebných varietach. Pravdepodobne budú veľkosťou konkurenciou previsnutým muškátom a čiastočne nahradia na vlahu náročné druhy balkónových kvetín. Na budúcu sezónu sú pripravené nové odrody v ružovej a bielej farbe. Vylepšená červená odroda sa bude predávať pod názvom ‘Sundaville Pretty Red’, ktorá bohatšie kvitne a má väčšie kvety než staršia odroda ‘Sundaville Red’.