Orchidey – aby bohato kvitli
Jar je obdobím, kedy sa začínajú presádzať rastliny. Orchidey sa môžu pri presádzaní zároveň rozmnožiť delením. Podporí to nielen rast, ale aj ich kvitnutie.
Presádzanie
Krok 1
Orchideu presádzame vtedy, keď je substrát prerastený koreňmi. Najskôr vyberte rastlinu z črepníka. Aby ste nepoškodili korene, potláčajte črepník zo všetkých strán, aby sa korene uvoľnili od stien. Odstráňte starý substrát a prezrite korene.
Krok 2
Niekedy stačí substrát iba vytriasť, inokedy musíte opatrne povytiahnuť korienky. Zvyšky substrátu môžete spláchnuť vlažnou vodou. Ak zistíte, že v oblasti koreňov je škodca, ponoríte rastlinu na niekoľko hodín do vedra s vodou. Odumreté korene sa odstránia (suché a hnedé). Zdravé korene sa neskracujú. Ak má rastlina viac ako 4 cibule, staršie sa odrežú nožom (kým nemá ešte listy). Táto omladzovacia kúra sa postará o nové výhonky.
Krok 3
Nový črepník musí byť o číslo väčší (v priemere o 5 cm). Najlepší je z plastu. Na dno sa dá drenážna vrstva. Rastlina sa vloží ľahkým otáčavým pohybom do črepníka, čím sa korene optimálne rozložia. Potom sa nasmeruje tak, aby mali nové výhonky dostatočnú vzdialenosť od okraja črepníka. Nový substrát sa dopĺňa po častiach. Pritom občas udriete dnom črepníka o stôl, aby sa substrát dostal až na dno. Rastlinu nevkladajte hlboko do substrát, pretože v tom prípade padá voda medzi listy nových výhonkov, čo môže viesť k hnilobe. Po presadení sa rastlina 5 dní nepolieva, ale v oblasti listov postrekuje. Prípadne poškodené korene sa môžu zregenerovať a nehnijú. Po 3-4 týždňoch sa začne s pridávaním výživy.
Kedy sa rastlina delí?
Ak má rastlina viac ako 8 cibúľ a minimálne dva nové výhonky, je možné ju deliť. Ostrým nožom sa prerežú rizómy (spoje medzi cibuľami). Časti sa opatrne oddelia a vysadia. Každá nová časť musí mať minimálne 4 cibule. Väčšie rastliny rastú lepšie ako malé, preto je lepšie počkať s delením. Po delení rastliny môže nastať dlhšie obdobie, kedy orchidea nekvitne.
Ako správne polievať orchidey
Najčastejšou chybou pri polievaní je nesprávne množstvo. V zásade platí – orchidey, ktoré tvoria cibule, sa majú poliať až vtedy, keď je substrát skoro úplne suchý. Tie, čo netvoria cibule, musia mať substrát mierne suchý, kým sa zopakuje zálievka. Množstvo potrebnej vody sa líši značne u jednotlivých odrôd. Rozhodne by voda mala byť temperovaná, inak môže odumrieť tkanivo rastlín. Dôležitým bodom pri zálievke je kvalita vody. Najlepšia je dažďová, ktorá uvoľňuje malé množstvo solí. Koncentrácia solí vo vode sa označuje ako pH. Ak nemáte čas ani chuť zberať dažďovú vodu, môžete prevariť vodu z vodovodu. Ak je však voda veľmi tvrdá, nestačí iba jej prevarenie. Ak nemáte veľa rastlín, môžete ich polievať destilovanou vodou, ktorá je bez solí.
U veľmi tvrdej vody sa mieša 1 diel vody s dvoma dielmi destilovanej vody. U stredne tvrdej vody sa mieša 1 diel vody s jedným dielom destilovanej vody.
Je to síce spoľahlivá, no drahšia metóda. Ak sa pre ňu rozhodnete, nepoužívajte destilovanú vodu priamo na zálievku (bez riedenia).
orhidea