Kvety

Lopatkovec

spathiphyllumNa tienistom stanovišti môže stáť i kvitnúca rastlina lopatkovec. Má rád izbovú teplotu, v zime minimálne 16 °C. Vegetačné obdobie má od októbra do januára. V tomto období môže stáť i v miestnosti, kde je suchý vzduch, v lete ho však treba, hlavne v období horúcich dní, rosiť. V období vegetácie sa udržiava rovnomerne vlhký substrát a do zálievky treba pridať 1x za dva týždne hnojivo na podporu kvitnutia. Rozhodne dajte pri výžive pozor, aby ste rastlinu neprehnojili, pretože utrpí jej vzhľad – začínajú jej hnednúť konce listov. V marci ju presaďte do priepustného substrátu obohateného o živiny. Rozmnožuje sa semenami alebo delením. Rastlina najlepšie vynikne ako solitér, preto ju nekombinujte s inými.

Opis:

Lopatkovec patrí do čeľade áronovitých – Araceae. Spathiphyllum je vždyzelená rastlina s veľmi krátkym kmienkom a kopijoviými listami s výraznou hlavnou žilkou. Kvetenstvo tvorí asi 14 cm dlhý a 4,5 cm široký belavozelený tulec s krátkym šúľkom kvetov. Ešte častejšie sa pestuje S. floribundum s bielym tulcom, 6-8 cm dlhým a 2-5 cm širokým. Kvitne od jari do jesene.

Pôvod:

Kolumbia.

Pestovanie:

Na pestovanie sa hodí rozptýlené svetlo alebo polotieň a vyššia teplota, ktorá ani v zime nemá klesnúť pod 17 °C. Rastliny tiež vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu. Aj koreňový bal musí byť stále vlhký, prílišné zalievanie však škodí. Na jar a v lete prihnojujeme tekutým hnojivom. Za dobrú starostlivosť sa lopatkovec odvďačí stálymi púčikmi úhľadných, voňavých kvetov, ktoré sa dávajú aj do svadobných kytíc. Tento druh je vhodný pre teplejšie a vlhšie miestnosti a do kvetinových okien a vitrín.

Rozmnožovanie:

Delením alebo semenami, ktoré vysievame do rašeliny s pieskom.

Presádzanie:

Presádzame každoročne od marca do augusta iba do nepatrne väčších nádob s dobrou drenážou. Staršie rastliny vždy raz za 2-3 roky.

Zemina:

Vyžaduje ťažšiu, hrubšiu a výživnú zmes.

Súvisiace články

4 komentárov

    1. Ďakujem. Dostala som ho a ani jeho názov som nevedela. Už viem…:-)

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share