Kvety

Frízia

freesiaFrízie (Freesia) sú pôvabné hľuznaté rastliny s voňavými lievikovitými kvetmi a neuveriteľnou paletou farieb.

Pochádzajú z južnej Afriky, z okolia Kapského mesta. Pôvodné druhy začali šľachtitelia krížiť koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Najmä z pôvodných druhov Freesie armstrongii, Freesie leichtlinii a Fresie refracta vyšľachtili dnešné veľmi pekné odrody, odlišujúce sa veľkosťou., počtom a farbou kvetov, ako aj dĺžkou kvetnej stonky. Šľachtitelia sa snažili vypestovať odrody s dlhým pravidelným súkvetím a s čo najdlhšími kvetmi. V posledných rokoch veľkú pozornosť venujú aj plnokvetým odrodám. Výsledkom je široká paleta farieb, počnúc od bielej – „White Swan“, „Apolo, „Balerina“ a iné, žltej – „Fantasy“, „Rijnvelds Yellow“, oranžovej – „Snow gren“, „Rubina“, „Fiesta“, červenej – „Stockholm“, „Comet“ až po ružovú – „Riviera“, „Rose Marie“, modrú – „Blauwe Wimpel“, „Blue Heaven“, Royal Blue“. Z plnokvetých frízií sú najznámejšie a najvýznamnejšie biela „Diana“, žltá „Fantasy“, svetlofialová „Romany“ a modrá „Capri“. Vďaka svojim voňavým lievikovitým kvetom sú mimoriadne vhodné na rezanie. Vo veľkom sa pestujú aj v skleníkoch a zásobujú kvetinárstva po celú zimu. Sú totiž odolné a v chladiarni vydržia až dva týždne! Aj u nás sa už v skleníkoch veľkých záhradníctiev pestujú bežne tak ako klinčeky či skoré chryzantémy.

Frízie sa rozmnožujú hľuzami na jeseň alebo semenami na jar. Hlboko zakoreňujú a vytvárajú veľkú hľuzu s malými bočnými hľuzkami. Po umelom opelení získame semeno, z ktorého vypestované kvety nie sú farebne vyrovnané. Špeciálne upravené hľuzy môžeme vysadiť aj do voľnej pôdy v záhrade, kde kvitnú v lete. Treba ich však ochrániť pred chladom a poskytnúť im priepustnú, stredne ťažkú pôdu. Dobre reagujú, ak im do pôdy pridáme hrubšiu rašelinu. Pôda by mala byť výživná, pozor však musíme dávať na dusík, ktorý im neprospieva. Uprednostňujú draselné a fosforečné hnojivá. Najlepšie je, ak na jar vysadíme po tri hľuzky frízií do črepníkov a tie umiestnime v poloteplej miestnosti k oknu. Potom ich koncom mája aj s črepníkmi zapustíme v záhrade do zeme na slnečné miesto. Koncom leta sa dočkáme kvetov. Hľuzy cez zimu odložíme tak ako hľuzy mečíkov.

Kvety režeme s čo najdlhšou stonkou, a to nožom alebo nožnicami vtedy, keď sú v súkvetí rozkvitnuté jeden až dva kvety. Vo váze s vodou potom rozkvitnú ostatné puky. Ak nerozkvitnú alebo zaschnú, zapríčinila to obyčajne vysoká teplota v miestnosti a málo svetla. Trvanlivosť rezaných kvetov môžeme predĺžiť, ak na liter vody pridáme polievkovú lyžicu vínneho octu a 50 g cukru. Potom frízie vydržia vo váze o desať až dvanásť dní dlhšie. Treba im však tento roztok pripraviť hneď na začiatku a nie až vtedy, keď začnú vo váze vädnúť.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share