Helénium svojimi žiarivými žltými, oranžovými a červenými kvetmi vnáša do záhona sviežosť a pestrosť. Práve na prelome júla a augusta rozkvitá väčšina jeho rozmanitých odrôd. Pokochajte sa ich krásou.

Pôvodné rastliny, ktoré rastú na lúkach alebo bežne v prírode, majú s dnešnými hybridmi len veľmi málo spoločné. To, čo ponúkajú záhradné centrá a špecializované obchody, je výsledok dlhoročnej práce a úsilia mnohých šľachtiteľov. Pestré farby, veľkosť kvetov, ako aj ich výška sú také rozmanité, že každý si medzi nimi nájde presne to, čo potrebuje. Napriek ich rôznorodosti si zachovali svoju nenáročnosť pri pestovaní.

Zvládnu to aj začiatočníci

Všetky hybridy potrebujú veľmi veľa slnka. Zaujímavé je, že najmä červené odrody strácajú v tieni svoju sýtu farbu, čo im výrazne uberá z atraktivity. Helénium narastá do výšky cm, 25 až 75 cm, preto si pri nákupe okrem farby kvetov všimnite aj vzrast rastliny. Je to dôležité na správne umiestnenie v záhone. Okrem slnečných lúčov vyžadujú aj kvalitnú pôdu. Mala by byť úrodná, vlhká a najmä dobre priepustná. Nedostatok vody zapríčiní menšiu násadu kvetov, preto je nevyhnutná závlaha. Dôležité je to najmä v období letných horúčav. V tomto čase im prospeje aj občasná hnojivá zálievka.

Staré za nové

Začiatkom jari, keď začínajú rásť nové korene, je najvhodnejší čas na vysadenie alebo premiestnenie rastlín. Ak už máte v záhrade mohutný trs, môžete využiť toto obdobie aj na rozmnoženie. Celý ho vykopte a rozdeľte na dve alebo aj viac častí. Ak chcete, aby rastliny boli v dobrej kondícii, deľte ich každé dva až tri roky. Mladé vysadené jedince v prvých mesiacoch dobre polievajte a chráňte pred slimákmi, slizniakmi a inými škodcami.

V spoločnosti iných rastlín

Helénium kvitne celé leto a začiatkom jesene. Záhon bude oveľa krajší, ak budete odstraňovať suché kvety, podporíte tým aj tvorbu ďalších kvetných pukov.

V záhrade je skvelým partnerom mnohých druhov rastlín. Záhon vzplanie ohnivými farbami vysadením helénia hybridného (Helenium x hybridum), zlatobyle (Solidago) a fakle (Eremurus), ľudovo nazývanej Kleopatrina ihla. Spolu vytvárajú dokonalý súlad farieb a kontrastov tvarov. Naopak pestrosť dosiahnete pestovaním stračonôžky (Delphinium), s odrodami modrej, fialovej a ružovej farby. Ak máte chuť experimentovať, vyskúšajte netradičnú kombináciu helénia a láskavca chvostnatého (Amaranthus caudatus) s tmavými previsnutými súkvetiami.

Pozor!
Celá rastlina helénia je jedovatá, dokonca u niektorých ľudí s citlivou pokožkou môže vyvolať podráždenie, preto nie je vhodné do záhrady s malými deťmi. Pri práci treba používať ochranné rukavice a odev.

Viete, že…

… helénium je extrémne horké? Vraj ak by ste ho ochutnali, veľmi rýchlo by ste to oľutovali
… takmer všetky odrody sú vhodné aj na rezanie? Kvety vo váze vydržia svieže niekoľko dní.

Nezabudnite!

– Helénium potrebuje veľa vlahy a v období sucha ho treba bezpodmienečne zavlažovať.
– tvorbu nových kvetných pukov podporíte aj občasnou hnojivou zálievkou.
– odstraňuje odkvitnuté kvety, rastlinu podporíte v ďalšom kvitnutí.
– skoro na jar alebo neskoro na jeseň porast hlboko zrežte.
– celá rastlina je jedovatá, po práci na záhone si nezabudnite umyť ruky.
– trs začiatkom jari rozdeľte, podporíte tým rast a získate nové rastlinky.