Kvety

Dovážané izbové rastliny

Po mimoriadne dlhej zime, ktorá nás v tomto roku prenasledovala, sme všetci očakávali vytúženú jar s prebúdzajúcou sa prírodou, vôňou prvých jarných kvetov, ale aj vôňou kvetín pestovaných v našich domovoch. Aj z týchto dôvodov spomenieme kvety, ktoré teraz kvitnú a často aj rozvoňajú náš byt. Hoci nejde vyslovene o novinky, sú to menej známe druhy, ktoré slávia svoj návrat.

Ixora

Ixora šarlátová (Ixora coccinea)
Nie je úplne neznáma interiérová kvetina, no jej pestovanie sa zintenzívnilo až v posledných rokoch. Pôvodom je z tropickej Ázie. Je to drevnatá rastlina so vždyzelenými lesklými kožovitými listami. Vytvára súkvetie z drobných klinčekovitých kvietkov farby šarlátovej, žltej, červenej a ich odtieňov. V súčasnosti sa na trh dostáva veľa nových odrôd.

Ixora javanica
Pochádza z indonézskych ostrovov. Na ostrovoch Jáva a Bali rastie na okraji lesov a tamojší záhradníci ju s obľubou využívajú vo výsadbách pri hoteloch či parkoch. Miestni obyvatelia jednotlivé kvety navliekajú na nite girlandovým spôsobom. V Thajsku zasa nikdy nesmú chýbať pri oslavách na kráľovskom dvore. Vzhľadom na to, že jej pôvod sa viaže na tropické oblasti, aj v našich interiéroch ju pestujeme pri vyššej teplote, asi 20 °C. Pôdu vyžaduje humóznu, vlhkú, nesmieme ju nechať preschnúť. Veľa vody potrebuje predovšetkým v čase kvitnutia. Rastliny umiestňujeme na slnečné miesto, chránime pred prudkým slnečným úpalom. Po odkvitnutí zalievame o niečo menej, aby prežili kratšie obdobie vegetačného pokoja. Rozmnožujeme ich vrcholovými odrezkami, zakoreňujú veľmi dobre. Je kvetinou do moderných interiérov.

Jazmín

Je vyhľadávanou a s obľubou pestovanou bytovou kvetinou, najmä pre vôňu. Sú to opadavé alebo vždyzelené drevnatejúce kry alebo liany. Rastú v trópoch, ale predovšetkým v subtrópoch takmer na celej zemeguli.

Jazmín lekársky (Jasminum officinale)
Pochádza pravdepodobne zo západnej časti Himalájí, rozšírený je v Ázii, Afrike a južnej Európe. Je to opadavý ker lianovitého charakteru, s elipsovitými listami, zloženými z piatich až siedmich lístkov. Kvety sú biele, výrazne aromatické, zoskupené v jednoduchom súkvetí, s korunkou zrastajúcou do rúrky.

Jazmín sambakový (Jasminum sambac)
Je liana pochádzajúca z východnej Indie a Arabského polostrova. Biele aromatické kvety sa využívajú do čajových zmesí. Jazmínový čaj je v Číne veľmi obľúbený a žiadaný nápoj. Na náš trh sa v súčasnosti dovážajú kvitnúce rastliny v črepníkoch. Potrebujú oporu a pomerne dlho kvitnú. Vyžadujú skôr chladnejšie podmienky, okolo 15-18 °C. Vhodná je hlinitá pôda zásobená živinami, s dostatkom vlahy. Sú známe aj druhy Jasminum rex a Jasminum floribundum, ktoré môžeme celé leto pestovať vonku. Rastliny dobre znášajú rez, preto tvarovanie má pozitívny pestovateľský účinok.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share