Kvety

Kamélia

cameliaHlavné obdobie kvitnutia je vo februári. Kamélia je kráska do chladnejších priestorov. Ideálne podmienky má v zimných záhradách a skleníkoch pri teplotách 5-10 °C. Rozhodne nie je vhodná na okno pri ústrednom kúrení.

Kamélia pôvodom z Ďalekého východu, sa začala v Európe i v Amerike pestovať v predminulom storočí. Stala sa módnou kvetinou na kráľovských dvoroch a v šľachtických sídlach. Sprevádzala tam všetky slávnosti od krstín cez svadbu až po pohreb.

V Amerike sa kamélia udomácnila predovšetkým na západnom pobreží v oblasti Kalifornie. Pestuje sa vonku v parkoch a záhradách. V USA je dodnes veľmi obľúbená, preto tam existuje celý rad spoločností a kaméliových klubov.

Desaťročia pestovateľskej a šľachtiteľskej práce priniesli svoje výsledky. Dnes existujú stovky odrôd a hybridov kamélií s rôznou farbou a tvarom kvetov, rôzneho vzrastu a pre rôzne podmienky pestovania. Ako črepníkové rastliny sa najviac predávajú odrody druhu Camellia japonica a rôzne hybridy. Podľa nárokov na podmienky pestovania si môžeme vybrať z troch skupín kamélií: do chladnejších obytných miestností, do studených skleníkov a zimných záhrad (v teplých oblastiach).

Zlepšenie podmienok bývania, ústredné kúrenie a tým vyššie teploty a nízka vlhkosť vzduchu v obytných priestoroch majú určite podiel na obmedzení ich pestovania. Napriek tomu sa však môžu nájsť priestory, kde kamélia uplatní svoju krásu a šarm.

Rady na pestovanie kamélií:

– Pri nákupe kamélie nesmie rozhodovať len krása kvetu, ale i vhodnosť na pestovanie vo vybraných podmienkach.
– Kamélie najprv umiestníme na chladné a tienisté miesto. Až po dvoch týždňoch je vhodné ju preniesť na teplejšie miesto, ale nie nad 16 °C.
– Rastlina potrebuje vyššiu vlhkosť vzduchu, nad 60 %.
– Po odkvitnutí začneme kaméliu privykať na slnečné miesto.
– Koncom mája, keď pominie nebezpečenstvo jarných mrazov, dáme kamélie na balkón alebo terasu. Ideálne je svetlé miesto bez priameho slnečného svetla. Letný pobyt končí v jeseni s príchodom prvých mrazov.
– Kamélie, ktoré zostávajú v lete v miestnosti, potrebujú každý deň riadne vetrať.
– Kamélia vyžaduje vodu bez vápna. V lete polievame viacej, od augusta do začiatku vytvorenia kvetov polievanie obmedzíme.
– Rastliny často rosíme alebo sprchujeme.
– Hnojíme každý týždeň od začiatku rastu (keď sa objavia prvé nové listy) do konca júla. Používame hnojivo pre rašelinné rastliny, a to len polovičnú dávku určenej v návode

Kamélie odolné voči mrazu

Najodolnejšia voči mrazu je odroda „Elegans“, ktorá je často v predajniach ponúkaná ako izbová rastlina. Pre väčšinu odrôd je ideálnym miestom na prezimovanie chladná zimná záhrada. Ak je správne pestovaná, prinesie od novembra do konca marca záplavu kvetov v rôznych farbách. Kamélie potrebujú v lete teplo na podporu kvitnutia a v zime chlad kvôli kvalite kvetov a dĺžke kvitnutia. Ak stojí v zime na teplom mieste, nemusí kvitnúť a priebehu niekoľkých týždňov odumrie. Dovážané kamélie sa často ošetrujú prípravkom na brzdenie rastu, aby mali hustý habitus a nasadili veľa pukov. Takáto rastlina zväčša rýchlo stráca listy a potrebuje 4-5 rokov, aby sa opäť vrátila do pôvodného stavu. Ak je kamélia v črepníku alebo kontajneri, sú jej korene citlivé na horúčavu alebo chlad. Mierne mrazy znesie bez ujmy (-3 °), no vyššie jej môžu škodiť.

Ak koreňové baly premrznú, rastlinu ponorte do vody, rozhodne ju nepolievajte vlažnou vodou. Ak je rastlina poškodená mrazom, nezistíte to hneď, pretože má obdobie kľudu. Neskôr sa to prejaví tvorbou výhonkov a v lete zvädnutými vetvičkami. Črepníky preto položte na miesto chránené pred mrazom a zabezpečte im izolačnú vrstvu (fólia, slama…) a prikryte i vrchnú vrstvu substrátu.

Voňavá a citlivá kamélia

Kamélia japonská (Camellia japonica) je krásne kvitnúca rastlina, ideálna do chladnejšej a vzdušnej miestnosti. Znamená to, že suché a často prehriate prostredie panelákových bytov neobľubuje.

V byte kvitne za priaznivých podmienok v zime – od novembra do apríla, alebo na začiatku leta. Jednoduché, plné alebo poloplné biele, ružové, červené a zriedkavo aj žlté kvety s nápadnými žltými tyčinkami pôsobia, akoby boli voskové. Niektoré majú priemer až trinásť centimetrov. Rovnako pekné a nápadné sú aj ich dokonale hladké, lesklé, kožovité tmavozelené listy. Takže ak sa nám nepodarí prinútiť kaméliu kvitnúť v byte, dekoratívne sú aj listy, stáčajúce sa niekedy na bočných stranách a špičke dospodu.

Ako ju máme pestovať aby v interiéri zakvitla svojimi nádhernými kvetmi? Predovšetkým sa treba vyvarovať akýchkoľvek zmien – náhleho striedania teplôt, tepla a sucha, prievanu, prudkého slnka. Vyžaduje pravidelné rosenie. Na zvýšenie vlhkosti ovzdušia je najlepšie umiestniť ju do misky s vlhkými kamienkami – okruhliakmi. Toto je dôležité najmä vtedy, keď sa tvoria kvetné puky. Vtedy nesmieme s rastlinou ani pohybovať, lebo puky opadajú. Na pestovanie je vhodné miesto v blízkosti okna obráteného na východ, svetlé a bez priameho slnka. Substrát namiešame z nevápenitej hlinitej zeminy, rašeliny a listovky. Na dno nádoby odporúčame dať pomerne vysokú vrstvu drenáže z črepov alebo drobných kamienkov. Na drenáž záhradníci kedysi kládli tenkú vrstvu dreveného uhlia.

Kamélie presádzame po troch až štyroch rokoch, v júni alebo júli, vždy až po odkvitnutí. Črepník má byť o niečo väčší ako pôvodný. Presádzame pravidelne dovtedy, kým rastlina nedosiahne požadovanú veľkosť. Potom už na konci obdobia vegetačného pokoja vymieňame v črepníku len hornú vrstvu zeminy. Správne pestovaná kamélia dorastie až do výšky dvoch metrov, preto ju po odkvitnutí tvarujeme rezom. V lete ju môžeme s črepníkom zapustiť do zeme v záhrade na polotienistom mieste. V septembri ju však treba preniesť do bytu a umiestniť v chladnejšej miestnosti s dostatočne vlhkým vzduchom. Optimálna je teplota okolo 16 °C.

Rozmnožujeme ju na začiatku leta polovyzretými odrezkami, pre neskúseného pestovateľa je to však dosť ťažké. V období rastu kamélie každých desať až štrnásť dní prihnojíme tekutým hnojivom. Keď sa tvoria puky, zemina v nádobe musí byť stále rovnomerne vlhká. Až po odkvitnutí nechávame povrch zeminy medzi polievaním preschnúť. Ak však zemina vyschne v čase kvitnutia, puky opadajú. Kamélia japonská má mnoho atraktívnych odrôd. Nádherná je napríklad bielokvitnúca „Madame Lourmand“ alebo veľmi spoľahlivá odroda „Adolphe Audusson“ s veľkými poloplnými červenými kvetmi. Obzvlášť pekné sú previsnuté výhonky kamélie sasankovej.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share