Kaktusy

Echinocereus


Rod Echinocereus je rozsiahlym rodom v čeľadi kaktusovitých. Tento rozsah sa týka množstva druhov a foriem, ich veľkej variability a plošného rozšírenia, ktoré zasahuje od severoamerických štátov Utah a Wyoming až skoro do polovice zemepisnej šírky Mexika a od brehov Tichého oceánu až po Texas a Oklahomu.

Tak ako je rozsiahly areál ich rozšírenia, tak sú rozmanité aj ich náleziská. Od pobrežia Pacifiku, kde rastú len niekoľko metrov od hladiny mora, cez polopúšte a savany USA a Mexika až po borovicové lesy v severnom Mexiku. S rozmanitosťou nálezísk úzko súvisí aj ich vzhľad. Od ježovitých silne vytŕnených druhov, cez graciózne usporiadané hrebienkové ostne pektinántnych druhov až po skoro beztŕnne rastliny. Všetka táto rozmanitosť ich predurčuje k obľúbenosti v zbierkach kaktusov. Tu si môžeme z tohto radu vytvoriť pestrú paletu farieb a tvarov. Keď sa ku krásnym telám týchto rastlín pridajú v neskorej jari a začiatkom leta ešte i prekrásne a u väčšiny druhov aj veľké kvety, tak je radosť z ich pestovania ešte umocnená.

Z pestovateľského hľadiska nájdeme v tomto rode mnohé nenáročné druhy, ale aj niektoré problémové, vhodné len pre špecialistov. Navyše rod Echinocereus zahŕňa i mnohé mrazuvzdorné rastliny, s ktorými si nemusíme robiť problémy a prenášať ich na zimné stanovište. Za takéto kruté zaobchádzanie sa nám ešte odmenia bohatším kvitnutím. Niektoré druhy sa dajú vysádzať do zvlášť upravených skaliek, je však potrebné ich v zimnom období chrániť proti prílišnej vlhkosti krytom zo skla alebo fólie.

Echinocereusy sadíme do priepustných kamenistých substrátov a umiestňujeme na slnečné stanovištia. Veľmi dobre prosperujú voľne v záhrade alebo na balkóne bez krytu od apríla do septembra, iba pri dlhotrvajúcich dažďoch je potrebné ich chrániť pred prebytkom vlahy.

Pri výbere druhov spomenieme len niektoré, vhodné pre začínajúcich kaktusárov. Veríme však, že po získaní skúseností si zbierku rozšírite i o náročnejšie druhy. Jednou z nevýhod tohto rodu je skutočnosť, že mnohé dorastajú do značnej veľkosti a sú priestorovo náročné.

Mnohé rastú trsovite a svoju plnú krásu ukážu až po dosiahnutí určitej veľkosti, ako napr. E. triglochidiatus, stramineus, coccineus, englemanii atď. Ale nájdu sa medzi nimi i miniatúrne druhy, ktoré nezaberú veľa miesta, hlavne z okruhu E. viridiflorus, dawisií, knippelianus, palmerií a pod. Ďalšou veľmi peknou skupinou sú pektinátne druhy. Tvoria väčšinou jednotlivé hlavy alebo len menšie trsy, vyznačujú sa však atraktívnym otŕnením a krásnymi kvetmi. Spomeňme aspoň E. pectinatus, reichenbachií, baylei, dasyacanthus. Kvitnú veľkými kvetmi v rôznych odtieňoch fialovej a žltej farby.

Echinocereusy pestujeme hlavne z výsevov semien a zakoreňovaním odnoží. Semenáčiky. Dobre prirastajú a niektoré druhy i pomerne skoro kvitnú. Pokiaľ máte záujem zaoberať sa len určitými rodmi kaktusov, sú echinocereusy ideálnym materiálom na vybudovanie špecializovanej zbierky.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share