Ariokarpusy – klenoty púšte
Ťažko by sme hľadali medzi obdivovateľmi sukulentných rastlín niekoho, kto pri zmienke o tomto rode nezbystrí pozornosť. Sú stelesnením všetkého, čo láka zberateľov – exotický vzhľad, atraktívne kvety, náročná kultúra.
Rod Ariocarpus zahŕňa skupinu špecifických rastlín, výrazne odlišných od ostatných príslušníkov čeľade. Areálom ich výskytu je oblasť od juhozápadu Texasu až do stredného Mexika.
Prvé, čo nás na týchto rastlinách zaujme, je zaujímavý tvar tela. Je tvorené výraznými bradavkami, ktoré sú v závislosti od druhu rôzne tvarované. Pred prílišným výparom vody ich chráni pevná epidermis a temeno rastliny je ukryté v bohatej vlne. Ako zásobáreň vody využívajú i mohutné repovité korene. V prírode rastú rastliny väčšinou zatiahnuté na úroveň terénu a často bývajú zasypané prachom, kamienkami a zvyškami okolitej vegetácie. Vytvárajú tak dokonalé mimikry a často ich nie je mimo obdobia kvitnutia možné nájsť bez dôkladného prieskumu terénu.
Už v začiatkoch rozvoja kaktusárskej záľuby boli rastliny tohto rodu vysoko cenené. Ich hodnota sa často rovnala cene zlata s rovnakou hmotnosťou ako sama rastlina. Až po zvládnutí kultúry semenáčov sa rastliny rozšírili i do zbierok ostatných pestovateľov. Stále si však udržali punc elity.
Rod Ariocarpus nie je čo do počtu druhov rozsiahly, existuje však množstvo prechodných a stanovištných foriem. Z tohto dôvodu je vhodný na budovanie špecializovanej kolekcie. Krátku exkurziu rodom môžeme začať druhom A. retusus, typovým predstaviteľom rodu. Je typický výraznými bradavkami a kvetmi od bielej cez žltobielu, ojedinele až ružovú farbu. Taxonómovia priraďujú v súčasnej dobe k tomuto druhu ako variety druhy trigonus a confusus. Ďalším druhom je A. scapharostrus, typický svojim výskytom na bridlicových poliach. Svojim vzhľadom je tomuto prostrediu dokonale prispôsobený. Kvitne kvetmi sýto ružovej farby.
Zvlášť dlhými bradavkami sa vyznačuje A. agavoides. Najatraktívnejšiu skupinu rodu tvoria druhy A. kotschoubeyanus a A. fissuratus, ktoré sú rozmanitosťou svojich foriem skutočným klenotom. Kvitnú fialovoružovými kvetmi, ojedinele sa v populácii vyskytujú aj bielokvitnúci jedinci. Telá týchto rastlín pripomínajú skôr umelecké šperky ako púštne rastliny.
Kultúra sa odvíja od ich výskytu v prírode. Sú to rastliny horúcich a suchých oblastí, preto nešetrite svetlom a teplom. Vyžadujú minerálny priepustný substrát, obsah minerálnych zložiek môže dosahovať až 70-80 %. Zálievka opatrná, zvlášť u pravokorenených rastlín. Vždy až po dôkladnom preschnutí substrátu.
Vzhľadom na pomalý rast je výhodné vyklíčené rastliny vrúbľovať na rýchlo rastúce podložky a po dosiahnutí potrebnej veľkosti spravokoreniť. Pravokorenné rastliny majú prirodzenejší vzhľad. Za zvýšenú opateru sa nám v atypickom jesennom období odmenia prekrásnymi žiarivými kvetmi.
Ariokarpusy sú rastliny, na ktorých si môže pestovateľ vyskúšať svoju trpezlivosť a znalosti. Ich úspešná kultúra je vizitkou vysokej pestovateľskej úrovne a schopnosti.