Ovocie

Arónia čiernoplodá

Jedným zo spôsobov ekologického prístupu k pestovaniu ovocia je využívanie odolnejších a menej náročných ovocných druhov. Z tohto pohľadu je veľmi zaujímavé pestovanie arónie čiernoplodej.

Aróniu čiernoplodú (Aronia melanocarpa), ľudovo nazývanú aj čierna jarabina, zaraďujeme medzi menej známe ovocné druhy. Pochádza zo Severnej Ameriky a pestujú ju hlavne v Rusku a severských krajinách. Hoci sa u nás začala rozširovať až v sedemdesiatych rokoch, mnohým záhradkárom je už pomerne známa.

Pestovanie

Je náročná na pôdne a klimatické podmienky. Vyhovujú jej však pôdy s dostatkom vlahy a dobre osvetlené stanovištia. V záhradách ju môžeme pestovať v tvare kra alebo stromčeka. Kry dosahujú v našich podmienkach výšku jeden a pol až dva metre. Odporúčaný pestovateľský spon pre tento tvar je tri krát dva metre. Do záhradiek je veľmi vhodný stromčekový tvar – štvrťkmeň – na podpníku jarabiny vtáčej. Nároky arónie na rez sú minimálne. Dbáme na to, aby ker alebo stromček nebol príliš prehustený. V záujme udržania dostatočného množstva nových prírastkov koruny mierne presvetľujeme zimným rezom. Staršie konáriky bez prírastkov a konáriky prevísajúce vplyvom hmotnosti plodov, a tým oslabené v raste, môžeme skrátiť hlbšie.

Rozmnožovanie

Sadivový materiál arónie nájdeme v ponuke niektorých ovocných škôlok. V súčasnosti sa rozširuje odroda Nero. Skúsenejší záhradkár si môže rozmnožiť aróniu sám. Kríčkové formy rozmnožujeme bylinnými alebo polodrevnatými odrezkami. Podpníky jarabiny vtáčej na neprieme rozmnožovanie štepením získame dopestovaním zo semena. Na použitie sú obyčajne vhodné až v druhom roku po sejbe. Podpníky môžeme s úspechom zaočkovať vo výške korunky na spiace očko, najlepšie v auguste. V lete dosiahneme uspokojivé výsledky bylinným vrúbľovaním. Obdobie vegetačného pokoja môžeme využiť na vrúbľovanie v ruke. Musíme však pripomenúť, že arónia má pomerne tenké jednoročné drevo, čo môže pri štepení spôsobiť ťažkosti.

Na výsadbu na trvalé stanovište uprednostňujeme jesenný termín. Už v nasledujúcom alebo v druhom roku po výsadbe prinesie prvú úrodu.

Využitie arónie

Plodom arónie sú drobné malvice modročiernej farby so slabým oinovatením. V súplodí sa nachádza obyčajne pätnásť až dvadsať malvičiek. Ich veľkosť je osem až dvanásť milimetrov. Zber robíme nožnicami, aby sme nepoškodil rodivé púčiky, nachádzajúce sa v blízkosti dozretých súplodí. Plody dozrievajú od polovice augusta, vydržia však na konárikoch bez opadania až do októbra. Môžeme ich dokonca nechať čiastočne zaschnúť, čím sa zjemní ich sladkotrpká chuť.

Plody konzumujeme v čerstvom stave. Dokázaný je ich liečivý účinok. Obsahujú vysoký obsah biologicky aktívnych látok, vitamín C a P (rutín), provitamín A, vitamíny zo skupiny B, betakarotén (antioxidant), antibakteriálne látky a množstvo cenných mikroelementov. Majú široké uplatnenie aj v domácnosti pri príprave lahodných a osviežujúcich štiav, sirupov, lekvárov a kompótov. Šťava z plodov intenzívne farbí. Čerstvé, kompótované alebo sušené plody môžeme využiť ako prímes do čajov, ale aj destilátov.

Okrem úžitkovej hodnoty má arónia aj okrasnú funkciu. Veľmi dekoratívne pôsobí v máji počas kvitnutia. Biele kvety má usporiadané v chocholíkoch, a počas vegetácie zdobí záhradu oválnymi tmavozelenými lesklými listami. Listy sa v jeseni sfarbujú do bronzova až červena a efektne sa dopĺňajú s dozretými modročiernymi plodmi. Aróniu právom zaraďujeme k ekologickým ovocným druhom. Nevyžaduje zvláštne pestovateľské podmienky a vyznačuje sa vysokou mrazuodolnosťou. Nie je poškodzovaná hubovými chorobami ani živočíšnymi škodcami. Musíme však zabezpečiť jej ochranu proti vtáctvu.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share