Stromy

Hebe

Hebe_rakaiensisRod Hebe sa skladá z viac než sto druhov, ale aj početných hybridov. Zahŕňa kvitnúce vždyzelené kry s menšími či väčšími, úzkymi alebo širokými listami a hustými strapcami drobných modrých, ružových alebo bielych kvetov.

Väčšina druhov pochádza z Nového Zélandu, sú však ojedinele rozšírené aj v Južnej Amerike. V našich klimatických podmienkach je veľa druhov citlivých na mráz, takže pred zimou vyžadujú ochranu.

Na týchto rastlinách si najviac ceníme ich úhľadný krovitý vzhľad. Všeobecne sú považované za vhodné na vypĺňanie medzier medzi záhonmi.

Pretože všetky hebe dávajú prednosť mierne zásaditému prostrediu pred kyslým, vyhovuje im piesočnatá, dobre priepustná záhradná pôda. Často sa uspokoja aj s pôdou chudobnejšou na živiny. Najlepšie sa im darí na svetlom slnečnom mieste, ale neprekáža im ani mierny tieň.

Obľúbené odrody

Tí, ktorí chcú, aby mali hebe veľkolepé kvety, určite siahnu po odrode „Great Orme“ s dlhými kvetnými klasmi ružovej farby, ktoré sa v dospelosti zafarbujú do sýtoružova, alebo po odrode „Evelin“ s ešte dlhšími klasovitými kvetmi ružovej farby s nádychom do fialova. Obe kvitnú od polovice leta až do jesene a spestrujú záhradu v období, keď ostatné rastliny už odkvitli. Napríklad „Autumn Glory“ kvitne až do novembra. Pýši sa fialovomodrými kvetmi, purpurovočervenými výhonkami a tmavozelenými okrúhlastými listami. Má neobyčajne dobrý vzhľad. Dorastá do výšky deväťdesiat centimetrov. „Great Orme“ je o trochu väčšia, dorastá do výšky až stodvadsať centimetrov.

Rez a rozmnožovanie

Kým nie sú rastliny staré a krehké, riedke alebo nemajú pomerne dlhé výhonky, tak ich nerežeme. Začiatkom jari odstraňujeme len konáriky, ktoré kazia celkový vzhľad kra. Po zrezaní vyrastú čoskoro nové, mladé výhonky. Ak je načasovanie rezu správne, výsledkom je hustejší zmladený ker.

Výbornou vlastnosťou hebe je veľmi ľahké zakoreňovanie odrezkov. V júli alebo v auguste odrežeme asi desať centimetrov dlhé nekvitnúce konáriky tesne pod párom listov. Najspodnejšie listy z nich odstránime a stonku ponoríme do stimulátora. Na dobré zakorenenie je vhodný piesočnatý kompost a teplé, mierne zatienené miesto.

Rastlina viacerých podôb

Niektoré odrody hebe môžeme použiť aj na vysoké živé ploty. „Midsummer Beauty“ s fialovými stonkami, úzkymi lesklými jasnozelenými listami a fialovými kvetmi narastie až do výšky a šírky dvoch metrov. „Mrs. Winder“ s listami vínovočervenej farby a fialovomodrými kvetmi dorastá do výšky a šírky deväťdesiat centimetrov. Tieto odrody pestujeme najmä pre štvorlaločnaté, pestrofarebné kvety vyrastajúce vo veľkých klasoch. Existujú však druhy, ktoré pestujeme iba pre bohaté olistenie. Ich listy sú tenké, priliehajúce tesne k stonkám a rastlina nadobúda vzhľad krížencov medzi ihličnatými drevinami a vresmi.

Hebe ochrancea „James Stirling“ vytvára šupinovitým olistením zlatisté fontány. Okrovožlté listy vyzerajú dobre po celý rok, ale výnimočné sú najmä v zime. Kvitne koncom jari a začiatkom leta drobnými bielymi súkvetiami.

Nekvitnúcou, vždyzelenou odrodu s cyprusovitými listami je Hebe cupressoides „Boughton Dome“. V dospelosti dorastá do tvaru gule sviežozelenej farby bez toho, aby sme použili nožnice.

Veľmi často používanou odrodou na pôdopokryvné účely je Hebe pinguifolia „Pagei“. Tento poloplazivý ker s modrosivými listami vytvára koncom jari a začiatkom leta krátke súkvetia bielych kvetov. Po odkvitnutí, keď sa farba mení na tmavomodrú, zvykneme kvety zrezať.

Skvelí spoločníci v črepníkoch

Ak niektorí záhradkári uvažujú o pestovaní týchto rastlín v črepníkoch, okrem Hebe x franciscana „Variegata“ je tu rad ďalších druhov, ktorým sa dobre darí aj v obmedzených podmienkach, napríklad Hebe speciosa „La Seduisante“. Ide o vzpriamený ker s oválnymi tmavozelenými listami s nádychom do fialova a purpurovočervenými kvetmi, ktoré kvitnú od leta do jesene. Aj keď vonku rastie do výšky deväťdesiat centimetrov, v črepníku ho môžeme udržať v kompaktnejšej forme.

Na podporu hustejšieho vzrastu počas prvého roka odstrihávame vyčnievajúce výhonky.

Trpasličie formy sú ako stvorené do skaliek, kde vyžadujú nielen slnko a výbornú drenáž, ale sú vďačné aj za povrchové hnojenie.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share