Poradňa

Substráty pre exotické rastliny

Na pestovanie exotických rastlín obyčajne nestačí bežná záhradná pôda. Pre osobité nároky si tieto rastliny často vyžadujú umelé substráty.

Viete, že aj vypálená tehla je vhodný substrát na rozmnožovanie niektorých exotických rastlín? Na tehle vysterilizovanej horúcim vzduchom a následne nasýtenej prevarenou vodou dobre klíčia výtrusy niektorých stromovitých papraďorastov. Najčastejšie ich však vysievame na vlhkú rašelinu alebo filtračný papier umiestnený v zakrytej sklenej nádobe, ktorú dáme do tmy a udržiavame v nej stálu vlhkosť.

Semená bromélie obalené páperovitým ochlpením kladieme na kúsky dubovej kôry. Umiestnime ich na teplé a svetlé miesto a zavlažujeme postrekom. Špeciálny substrát na rozmnožovanie – vrstvu prevlhčeného machu rašelinníka, vyžadujú aj mäsožravé druhy rodu Darlingtonia, Drosera a Sarracenia. Vhodným substrátom na rozmnožovanie je aj voda alebo piesok. Odrezky begónie, maranty, tradeskancie, zebríny, senpólie a iných exotických rastlín zakoreňujú v pohári s vodou alebo v miske zavlažovaného piesku. Univerzálny substrát pre vzácne exotické rastliny je zmes rašeliny, piesku a bukovej hrabanky, prípadne perlitu v pomere 2 : 2 : 1.

Komponenty špecifických substrátov

Zložkami špecifických substrátov sú okrem prírodného piesku, štrku, hliny, rašeliny a machu aj korene a stonky papraďovitých rastlín, perlit, keramzit, polystyrén, molitan, drevné uhlie, antuka, spráchnivené drevo či korok. Korene a úlomky zdrevnatených papraďovitých rastlín rodov Osmunda a Polypodium sú komponentmi substrátov pre niektoré epifyty, ktoré neznášajú veľmi zamokrené prostredie. V substráte vydržia päť až sedem rokov.

Molitan je vhodný najmä na upevnenie epifytických orchideí. Žlté, červené a biele kúsky molitanu substrát nielen prevzdušňujú, ale pôsobia aj dekoratívne.

Kúsky korku a spráchnivené drevo prevláda v substrátoch na pestovanie suchomilnejších epifytov rodov Episcia, Bertolonia a podobne.

Drvená tehla – antuka zľahčuje substrát. Hrubšie drvená sa využíva na pestovanie kaktusov. Spolu so štrkom slúži ako stanovište tučnolistov, známych pod názvom „živé kamene“.

Drevné uhlie má alkalickú reakciu. Používa sa nielen na dezinfekciu rezných rán odrezkov exotických rastlín, ale aj ako rozmnožovací substrát. V zmesiach zabraňuje zamokreniu substrátov. Rastie na nich väčšina vápnomilných kaktusov.

Substráty pre kaktusy

Kaktusy majú hľuznaté, repovité, zväzkovité, kolovité, rozkonárené a iné tvary koreňov. Kaktusári však často pripravujú tri druhy substrátov, a to pre repovité, zväzkovité a rozkonárené korene.

Kaktusy s repovitým koreňom rastú v hlbších štrkovitých substrátoch. Hrubý kolovitý koreň má drobné koreňové vlásky, preto v kyprom a suchšom substráte musí byť viac minerálnych, humusových, prachových a ílovitých častíc. Obsahovať má dostatok živín.

Kaktusy so zväzkovitým koreňom pochádzajú z oblastí s humóznejšími a vlhšími pôdami. Korene vyrastajú z bazálnej časti na všetky strany. Substrát musí byť dostatočne prevzdušnený, a teda kyprý. Súčasne však musí obsahovať dostatok organických látok, prípadne priemyselne vyrábaných komponentov, ktoré zadržiavajú vlahu.

Kaktusy s rozkonáreným koreňom sú najmenej náročné na organické látky, íl, prach a živiny v substráte. Z hlavného koreňa vyrastajú bočné korene často hlboko do pôdy. Vyžadujú kyprý prevzdušnený substrát, v ktorom prevládajú hrubozrnné kúsky.

Terestrické a epifytické orchidey

Väčšina druhov týchto exotických rastlín sa nedá u nás priamo pestovať v záhradách, lebo vyžadujú tropické alebo subtropické klimatické podmienky. Pestujeme ich v zimných záhradách, skleníkoch a obytných priestoroch. Menej náročné sú terestrické druhy – rastúce v pôde, ktoré majú v zemitom substráte vyvinuté korene, hľuzy alebo pahľuzy. Substrát musí byť slabo kyslý, s nízkym obsahom solí a živín. Koreňom vyhovuje zmes rovnakých dielov vrchoviskovej rašeliny, listovky, piesku a penového polystyrénu alebo zmes koreňov papraďorastov, rašelinníka a vrchoviskovej rašeliny. Pre hľuzy sa navyše pridáva drvina bukového lístia. Náročnejšie na pestovanie sú epifytické druhy orchideí, ktoré vyžadujú vysokú teplotu a vlhkosť vzduchu, pričom namiesto substrátu sú upevnené len v podloží, pozostávajúcom z molitanu, pemzového štrku, keramzitu, perlitu a rašelinníka. Rastliny môžeme tiež prilepiť na podložku lepidlom, ktoré sa nerozpúšťa vo vode. Nevyhnutným predpokladom kvalitného substrátu alebo podložky je ich sterilita.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share