Poradňa

Exotické rastliny zo semena

kavove_zrnaTakmer čierne semienko liči pôsobí v dlani ako drahokam. Položili ste si niekedy otázku, ako vyzerá rastlina, ktorej zárodky v sebe ukrýva? Odhaľte toto tajomstvo: zasaďte ho do zeme.

Potrvá len dva až tri týždne, kým vám v črepníku vyklíči. Potom sa ukáže miniatúra s typickými, veľmi nežnými, červenkastými lístkami. Až neskôr pri staršej rastline kmeň spevnie a zmení sa na kožovitý, aký majú veľké stromy liči v Číne a Izraeli.

Semená exotických rastlín vyklíčia takmer vždy, pretože v trópoch sú optimálne podmienky po celý rok. Ak nezasejete práve také, ktoré neobsahuje zárodok, experiment bude určite úspešný. Vyklíčia väčšinou o dva až štyri týždne. Čím jemnejšie sú semená, tým nežnejšie budú výhonky. Z veľkých kôstok ako má mango alebo avokádo, rastú hneď silné rastlinky. Preto sa odporúča sadiť ich do črepníkov jednotlivo.

Proces klíčenia možno veľmi dobre sledovať na avokáde. Do kôstky zboku zapichneme špáradlá a vložíme ju do pohára s vodou tak, aby bol jej široký koniec tesne nad vodou. Už onedlho sa objaví hrubý koreň a rozštiepi kôstku. Takto to funguje aj pri batáte, povojníku batátovom. Čoskoro je v pohári celý zväzok koreňov. Kým avokádo presádzame do zeme, hneď ako z neho vyrastie koreň, batát necháme vo vode niekoľko mesiacov, až kým listy nestratia svoju krásu.

Ak si chceme vypestovať nezvyčajný stromček, mali by sme zasadiť kôstku manga alebo semeno bavlníka. Budeme mať z nich radosť veľa rokov. Spočiatku sa dobre cítia na parapete okna, neskôr v lete aj na balkóne či terase. Ak nám viac vyhovujú popínavé rastliny, zasadíme si semienka mučenky jedlej (Passiflora edulis). Jej dlhé výhonky možno ovinúť okolo mriežok a zastrihnúť, alebo nechať v skleníku či zimnej záhrade voľne rásť. Tam rozkvitne a zarodí svoje guľaté, fialové plody – marakuje.

Výrazne oranžové ostnaté plody kiwana vydržia takmer rok a možno ich podobne ako ozdobné tekvičky využiť na dekoráciu. Chutia ako niečo medzi uhorkou a melónom. Semenáčiky najlepšie vysádzame do skleníka, kde kvitnú a kde ich plody môžu aj dozrieť.

Dostali ste chuť experimentovať, alebo vypestovať si črepníkovú rastlinu, akou sa môže pýšiť len málokto? V tom prípade si nabudúce, keď budete jesť karambolu, marakuju alebo granátové jablko, nezabudnite odložiť pár semienok.

Druhy spoľahlivo klíčiace v črepníku:

mango – aby kôstky vyklíčili, musíme otvoriť ich škrupinu. Kôstku rozštiepime, alebo záhradnými kliešťami či sekerou odstránime pol centimetra z jeho špičky. Stromčeky manga sú peknou dekoráciou.

kávovník – nepražené semená potrebujú na vyklíčenie asi šesť týždňov. Vyrastú z nich malé stromčeky, ktoré po dvoch až troch rokoch môžu kvitnúť a rodiť.

mišpuľník japonský – plody dostať predovšetkým v letných mesiacoch. Ich semienka vysejeme a udržiavame v teplom a primerane vlhkom prostredí. Pre rastlinu sú typické úzke, takmer ako dlaň veľké listy, pokryté v mladosti bielym páperím. Bavlníku sa darí v izbe i v zimnej záhrade. Pod sklom prináša plody.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share