Poradňa

Chyby pri zimovaní exotických rastlin

Zima je obdobím, keď sme ukončili prácu v záhrade i na balkóne a teraz oddychujeme a pripravujeme sa na jarné práce. Máme čas na získavanie vedomostí, aby sme sa vyhli najčastejším chybám. K nim patrí aj nesprávne zimovanie exotických rastlín.

Na čo by sme mali pamätať

Ak v jeseni kvety neskoro odložíme na prezimovanie, môžu ich poškodiť prvé prízemné mrazíky. Keď ich po odložení zabudneme polievať, môžu vyschnúť. Keďže väčšina rastlín pochádza z tropických oblastí, potrebuje v období rastu dostatok vlahy. Preto pri výsadbe na dno väčších nádob nasypeme drenážnu vrstvu. V malých črepníkoch len prekryjeme otvory, pretože drenáž by ešte zmenšila obsah zeminy. Drenáž má zabrániť trvalému zamokreniu substrátu, a tým odhnitiu koreňov rastlín. Medzi okrajom nádoby a povrchom substrátu musí zostať medzera dva až tri centimetre, aby sme mohli polievať. V zimnom období prísun vlahy minimalizujeme, aby rastliny prešli obdobím vegetačného pokoja, nezačali zavčasu pučať, dobre prezimovali a počas celého nasledujúceho roka nás tešili krásnymi kvetmi.

Ďalšou chybou je prihnojovanie. Rastliny v nádobách potrebujú v čase vegetácie dostatok živín, preto ich musíme pravidelne prihnojovať. Dbáme na vyvážený pomer živín. Dusík je potrebný pre rast, nesmieme ho však predávkovať, pretože rastliny sú potom málo odolné proti nepriazni počasia a trvalé výsadby by mohli vymrznúť. Fosfor podporuje tvorbu kvetov, draslík má vplyv na vyzrievanie pletív a tým dobré prezimovanie. V jarnom období môžeme používať dusík a fosfor. Koncom leta a v jeseni uprednostňujeme draselné hnojivá, ktoré podporia vyzretie pletív a dobré prezimovanie. Hnojiť však treba najneskôr do konca júla. Neskoršia aplikácia by mohla spôsobiť zlé vyzretie pletív a následné namrznutie v zime. Na črepníkové rastliny používame tekuté prípravky, napríklad Harmavit, Darina 4.

Na exotických rastlinách uplatňujeme aj rez, konkrétne rez zmladzovací. V jeseni alebo na jar zmladzujeme durmany, olovníky, mučenky.

Prezimovanie niektorých rastlín

Podslnečník (Abutilon) môže prezimovať v chlade, v tme alebo na svetle. Na jar urobíme zmladzovací rez. V tme zhodí listy, preto zálievku obmedzíme na minimum. Po vyložení von listy opäť vypučia, vtedy polievame výdatnejšie.

Bugénvilea (Bougainvillea glabra) prezimuje v tme alebo na svetle v chladnej miestnosti. V jeseni alebo na jar ju zmladíme.

Citrus (Citrus) je najnáročnejší na prezimovanie, pretože vyžaduje teplotu od 8 do 10 °C a dostatok svetla. Ak tieto podmienky nezabezpečíme, neprinesie v ďalšej sezóne plody, pretože kvietky počas kvitnutia odpadnú.

Durman (Datura) pestujeme vo veľkej nádobe, v ktorej aj prezimuje. Po prenesení do chladnej, tmavej miestnosti mu opadnú listy, preto obmedzíme zálievku. Na jar, keď začne pučať, vyžaduje zmladenie. Von ho vynesieme po 15. máji, keď pominie riziko jarných mrazíkov. Predtým rastlinu otužujeme a začneme polievať.

Figovník obyčajný (Ficus carica) patrí medzi výnimky medzi exotickými rastlinami, pretože znáša pokles teploty aj tesne pod bod mrazu. Preto ak je mierna zima, môžeme ho pestovať aj vo voľnej pôde. Ak by sa stalo, že namrzne, je schopný regenerovať, zmladzuje z koreňových výmladkov. Dobre prezimuje v chladnej, tmavej miestnosti, vtedy mu opadnú listy. Von ho vyložíme, keď začne pučať.

Oleander (Nerium oleander) je síce jedovatá rastlina, ale cez leto nás poteší bohatými jednoduchými alebo plnými kvetmi rôznych farieb. Niektoré sú aj voňavé. Na zimu ho odkladáme do chladnej a tmavej miestnosti. Na jar urobíme rez.

Olovník (Plumbago) na jeseň prenesieme do chladnej tmavej miestnosti, skrátime mu výhonky na polovicu a trochu polejeme, aby substrát nepreschol.

Enciánový stromček (Solanum rantonei) je atraktívny pre svoje modré kvety so žltým okom, ktoré kvitnú až do prvých mrazov, a dlhými prevísajúcimi konárikmi. Prezimujeme ho v chladnej miestnosti bez svetla a takmer bez zálievky.

Pri dodržaní základných zásad prezimovania sa môžeme každý rok tešiť z krásnych rastlín a mať radosť z ich bohatého a dlhého kvitnutia.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share