Ovocie

Duly voňajú, zdobia i liečia

Možno si niektorí z vás všimli túto zaujímavú a peknú rastlinu na dovolenke v južných krajinách či ochutnali miestnu špecialitu s jej plodmi. Pritom možno ani neviete, že sa dá pestovať aj u nás, hoci len v teplých oblastiach južného a východného Slovenska.

V záhrade môžeme dulu podlhovastú (Cydonia oblonga) pestovať v ovocnej časti ako ovocninu či v oddychovej časti záhrady ako okrasný ker alebo nízky stromček, ktorého koruna sa dá formovať do tvaru gule. Svoje okolie bude zdobiť nielen na jar krásnymi kvetmi, ale aj v jeseni veľkými farebnými listami a žiarivožltými plodmi. Nemali by sme si ju však pomýliť s príbuzným dulovcom japonským, ktorý nie je plstnatý, ale pichľavý a kvitne skoro na jar oranžovými alebo tmavoružovými kvetmi. Plody má menšie, voňavé a rovnako tvrdé ako duly. Dula kvitne až v druhej polovici mája, takže neskoré jarné mrazy ju nepoškodia. Kvety sú krásne, veľké, sladko voňajúce, biele alebo ružovkasté. Stromčeky začínajú rodiť veľmi rýchlo, už druhý rok po výsadbe. Až desaťcentimetrové voňavé plody hruškovitého alebo jabĺčkovitého tvaru majú jemné chĺpky, sú spočiatku žltozelené, neskôr žlté. Za surova sa síce konzumovať nedajú, lebo sú tvrdé a trpké a na mieste rezu vytvárajú sliz. Dajú sa z nich však pripraviť výborné kompóty, rôsoly i likéry.

Voňavé plody

V časoch, keď ešte neexistovali osviežovače vzduchu a podobné syntetické prípravky, naše babičky duly ukladali do skríň, aby prevoňali bielizeň. Jeden zrelý plod dokáže aromatizovať celú miestnosť aj niekoľko týždňov.

Kuchynské variácie

Ak dule doprajeme veľa vody, dorastie do výšky dvoch až troch metrov. Z dospelého stromu môžeme získať asi 30 kg plodov. Oberáme ich ešte pred príchodom prvých mrazov, aby nenamrzli. Uložené v dobrej pivnici vydržia až do januára. Dužina plodov obsahuje množstvo pektínu, kyseliny, slizy, asi 10 % cukrov (najmä fruktózu), silice, triesloviny, provitamín A, vitamín C, B, ďalej minerálne látky – draslík, vápnik, železo, meď, fosfor a zinok. Sušené plody, ktoré si pripravíme podobne ako sušené jablká – nakrájame na menšie kúsky a usušíme na vzduchu alebo pri miernej teplote v rúre – sa používajú pri žalúdočných problémoch, bolestiach hrdla, pri hnačkách a krvácaní. Produkty z dúl by mali konzumovať predovšetkým ľudia, ktorí trpia reumatickými bolesťami. Povarené aromatické plody sú veľmi chutné, preto sa používajú do mnohých jedál, v ktorých vynikne ich špecifická chuť a vôňa. Výborné sú zavárané na rôzne spôsoby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share