Stromy

Okrasné jablone

okrasne_jabloneSpájajú v sebe krásu aj úžitok. Sála z nich exotika Ďalekého východu a pritom sú mrazuvzdorné. V génoch majú zapísanú dlhovekosť, no pôsobia jemne a sviežo. Poznáte dôvod, prečo ich nepestovať?

Môžete ich vysadiť do trávnika ako solitérnu drevinu alebo skombinovať v záhone s krami kvitnúcimi v lete. Veľmi pekne pôsobia pod okrasnými jabloňami trvalky rôznej farby kvetov či rôzneho tvaru listov. Priam horúcim trendom sú v súčasnosti v mestských záhradách. Je to najmä vďaka tomu, že okrasné jablone sú nízke až stredne vysoké dreviny a navyše veľmi prispôsobivé aj mestskému prostrediu. V kurze sú najmä odrody so zapestovanou užšou korunou a dlhokvitnúce odrody s atraktívnymi plodmi, ktoré dlho zostávajú na strome.

Vo vidieckych záhradách okrem pekného vzhľadu zasa oceníte aj ich úžitkovú hodnotu. Okrasné jablone totiž fungujú ako spoľahlivé opeľovače pre ušľachtilé odrody jabloní. Výsledkom je kvalitnejšia a bohatšia násada plodov na stromoch pestovaných na úrodu. Výhodou okrasnej jablone je veľmi dobre klíčivý peľ a výborná prispôsobivosť daným klimatickým a pôdnym podmienkam. Patria však medzi krátkodobo kvitnúce dreviny. Aby ste dosiahli čo najlepší efekt, skombinujte dve až tri odrody opeľovačov, pričom druhy vyberajte tak, aby sa pri kvitnutí dopĺňali. Použite skoro kvitnúcu, stredne kvitnúcu a neskoro kvitnúcu odrodu. V každom prípade však vystačí približne jedna okrasná jabloň na deväť až dvanásť stromov pestovaných na plody.

Čo sú okrasné jablone?

Ide o odrody, ktoré boli vyšľachtené na dekoračný účel. Prinášajú síce plody, ale majú len okrasnú funkciu, preto ich kvalita nie je prioritou. Po ich zjedení sa vám určite nič nestane, majú však spravidla trpkú či kyslú chuť a sú príliš malé. Sú to vlastne drobné malvice rôznej farby, tvaru a veľkosti. Môžu byť sfarbené od žltej cez intenzívne oranžovú až po červenú farbu. Veľkosť plodu sa pohybuje od najmenších s priemerom 1 až 1,5 cm až po najväčšie, s priemerom od 3 do 4 cm. Všetky sú však najatraktívnejšie v jeseni a začiatkom zimy.

Celkový vzhľad

Okrasné jablone majú veľmi rozmanitý tvar koruny. Vybrať si môžete odrodu s guľovitou, s veľmi úzkou, či dokonca s previsnutou korunou. Čo sa týka kvetov, sú úplne typické pre čeľaď ružovitých. Obyčajne intenzívne voňajú, podľa odrody majú jednoduché či poloplné kvety a v klasických farbách od bielej cez ružovú až po tmavočervenú. Farba pri pučaní je od jasnozelenej cez zelenosivú, sivú až do purpurova. Vo väčšine prípadov je na začiatku práve purpurová farba. Tá sa však počas vegetačného obdobia buď celkom stráca, alebo zostáva len v náznakoch, napríklad na rube listov alebo na žilnatine. S výnimkou niektorých odrôd. Počas celého vegetačného obdobia zostáva purpurová farba na listoch napríklad pri odrode “Royalty’.

Nároky a pestovanie

Čo sa týka nárokov na stanovište, sú vďačné za slnečné miesto alebo mierny polotieň. Okrasné jablone nepatria k náchylným stromom, ale vyžadujú aspoň základnú ochranu proti chorobám a škodcom, najmä proti chrastavitosti, preto by ste ich mali preventívne ošetrovať fungicídnymi prípravkami. Výhoda je, že veľmi dobre znášajú hlboký rez. Na ten si vyhraďte čas najlepšie v predjarí. Pri radikálnejšom zásahu zatrite rany stromovým balzamom.

Ako si ich rozmnožíte

Okrasné druhy jabloní môžete rozmnožovať dvojakým spôsobom. Buď očkovaním v lete počas prúdenia miazgy, alebo vrúbľovaním v zime, v období vegetačného pokoja. Použite rovnaké ´podpníky ako pri ušľachtilých odrodách jabloní. Je tu však jeden rozdiel. Kým vo všetkých sadoch sa používajú slabo rastúce podpníky M 9 a M 26, pri okrasných druhoch sú výhodnejšie stredne a silno rastúce podpníky MM 111, MM 106 a A 2. Takéto stromy majú zvyčajne korunu zapestovanú vo výške 180 až 225 cm, aby sa pod nimi dalo bez problémov prejsť a aby dokonale vynikla ich koruna.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share