Liečivky

Cesnak medvedí

medvedi_cesnakPokojne ho môžeme nazvať prvou jarnou zeleninou. V prírode sa jeho sýtozelené veľké listy objavujú krátko po tom, ako dokvitnú snežienky. Cesnak medvedí.

Skôr ako niekde pri potoku či vo svetlejšom listnatom lese zbadáme zelené koberce listov tejto rastliny, ktorá je naším domácim druhom, prezradí ju silná cesnaková aróma. Lesklé kopijovité listy vyrastajú z podlhovastej cibule obalenej bielymi priehľadnými šupkami, ktorá je asi 15 – 20 cm hlboko v zemi. Až neskôr, obyčajne koncom apríla až začiatkom mája, sa na dlhých stopkách roztvárajú biele guľaté súkvetia zložené z drobných hviezdicovitých kvetov.

Zdravotné účinky

Cesnak medvedí je prvá jarná bylinka, ktorú môžeme konzumovať. Pritom v liečivých účinkoch v ničom nezaostáva za pestovaným cesnakom kuchynským. Má podobné vlastnosti, ale navyše má enzýmy, jemnejšiu chuť, viac aktívnych látok a pomerne veľa vitamínu C. Je veľmi vhodný na jarné prečistenie organizmu. Reguluje činnosť žalúdka, podporuje trávenie, urýchľuje hojenie rán a vredov, zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity. Je tiež vhodný na znižovanie krvného tlaku, účinkuje proti nespavosti, znižuje obsah cholesterolu a cukru v krvi, pomáha pri chronických ochoreniach kože. Najvýživnejšie sú čerstvé listy, ale dajú sa používať aj cibule. Vyberáme ich na jeseň a používame ako náhradu strúčikov cesnaku.

Využitie v kuchyni

Čerstvé, nadrobno nakrájané listy výborne chutia s maslovým chlebom, no môžeme ich použiť aj na ochutenie polievok, zeleninových šalátov, zemiakov a nátierok, pridať do cesta na halušky alebo knedle, či zjemniť nimi pokrmy z tvarohu. Tepelná úprava im škodí, lebo potom strácajú liečivé vlastnosti. Výborne sa hodia na prípravu pesta, ktorým ochutíme napríklad cestoviny.

Ako záhradná rastlina

Ak máme v záhrade bylinkový záhon, jedna z rastlín v ňom môže byť aj cesnak medvedí. Vyhovuje mu polotienisté až tienisté miesto, napríklad v blízkosti stromov alebo krov. Cibuľky vysádzame na jeseň do hĺbky 5 až 10 centimetrov do priepustnej a humóznej pôdy. Cesnak môžeme pestovať aj zo semienok, ktoré vysievame skoro na jar. Prvé lístky sa objavujú už v marci, niekedy dokonca aj skôr. Zberáme ich postupne, ako vyrastajú, ale tak, aby dva až tri lístky na rastline vždy ostali. Zber ukončíme pred tvorbou kvetov. Po odkvitnutí rastlina zatiahne a opäť vyrastie na budúci rok. Cesnak medvedí je možné pestovať aj v črepníku alebo vo väčšej nádobe.

Tip záhradkára

Čerstvé listy (alebo cibuľky) nadrobno nakrájame, vložíme do sklenenej nádoby a zalejeme ražnou pálenkou. Necháme dva týždne vylúhovať a scedíme. Užívame denne desať až pätnásť kvapiek zriedených s malým množstvom vody. Extraktom môžeme natierať poranenú pokožku.

 Viete, že…

… názov je odvodený od toho, že medvede po prebudení zo zimného spánku vyhľadávajú túto rastlinu?
… listy cesnaku nie sú vhodné na sušenie, ale veľmi dobre sa uchovávajú ako mrazené?
… pri zbere listov si musíme dávať pozor, aby sme si ich nezamenili s listami jedovatej konvalinky? Pre istotu ich pošúchame medzi prstami a ovoniame.
… cesnak medvedí je účinný aj proti kašľu a pri poruchách zaspávania? Listy zalejeme vriacim mliekom, necháme postáť 2-3 hodiny, precedíme a pijeme po dúškoch.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share